Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Stát finančně podpoří projekt Plzeň – EHMK 2015

  Vláda ČR na svém zasedání 10. srpna 2011 rozhodla o tom, že stát přispěje prostřednictvím rozpočtu Ministerstva kultury ČR na podporu financování projektu Evropské hlavní město kultury – Plzeň 2015 (EHMK) částkou 100 milionů korun rozloženou do období čtyř let 2012 – 2015.

  Celkový předpokládaný rozpočet projektu EHMK na léta 2011 až 2016 je 2,6 miliardy korun, z čehož 1,72 miliardy je určeno na investice, 630 milionů na program a 246 milionů Kč na ostatní náklady. Státní finance by měly být využity na přípravu a realizaci programových a komunikačních, tedy vesměs neinvestičních aktivit, které bude zabezpečovat obecně prospěšná společnost Plzeň 2015. Otázka investic zatím zůstává v jednání a odvíjí se také od úprav rozpočtového určení daní.

  Primátor města Plzně Martin Baxa k tomu říká: Jsme rádi, že vláda se k projektu přihlásila, neboť Plzeň v roce 2015 bude na kulturním poli reprezentovat celou Českou republiku, nejen sebe nebo region.

  Ředitel společnosti Plzeň 2015 Milan Svoboda k tomu dodal: Rozhodně nepůjde jen o reprezentaci kulturní hodnot či aktivit. Čím dál tím víc se ukazuje, že v evropském prostředí je kultura významným faktorem ekonomického rozvoje a kulturní rozmanitost a vyspělost je jednou z konkurenčních výhod evropských zemí v rámci celosvětových ekonomických vztahů. Plzeň i Česká republika by mohly být dobrým příkladem.

  Umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015 Yvona Kreuzmannová rozhodnutí vlády komentuje slovy: Evropské hlavní město kultury je mimořádnou příležitostí zlepšit image České
  republiky v zahraničí a podpořit nejen větší pestrost a kvalitu kulturní nabídky, ale i rozvoj služeb cestovního ruchu a komplexně oblasti malého a středního podnikání v úzké spolupráci s evropskými partnery. Myšlenka úspěšného Evropského hlavního města kultury má pevný základ v občanské
  společnosti a Plzeň naznačuje šanci otevřít pro ni prostor
  .

  Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015

  Plzeň získala titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 oficiálně letos v květnu, kdy jej schválili ministři kultury EU. Vedení města tento úspěch vnímá jako obrovskou šanci pro Plzeň, sahající daleko za hranice roku 2015. Dalším krokem směrem k realizaci projektu bude diskuse nad jeho strategickým plánem, který předloží společnost Plzeň 2015 na podzim tohoto roku zastupitelstvu a veřejnosti.

  Ve čtvrtek 8. září 2011 oslaví Plzeň první výročí od vítězství v klání o titul EHMK ve druhém kole s Ostravou. Na programu celodenních oslav je otevření nového sídla společnosti Plzeň 2015, vernisáž druhého ročníku projektu Plzeňské ikony, barokní ohňostroj a další akce.

  Kontakt: Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka Plzeň 2015, o.p.s., mail: [email protected], tel.: 602 368 97

  ///

  Za projekt Evropské hlavní město kultury – Plzeň 2015 (EHMK) Denisa Haubertová (pro i-DN zpracoval a upravil hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 17. srpna 2011

  Komentáře k článku: Stát finančně podpoří projekt Plzeň – EHMK 2015

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,