Velbloud, ryba, slepice. Je dílem týmu sdruženého kolem režiséra Jakuba Vašíčka, který u malých i velkých diváků boduje už inscenací Neklan.cz aneb Ze Starých pověstí českých.">
Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny >

    Staré pohádky v námořnickém tričku

    Liberecké Naivní divadlo poté, co se vrátilo z úspěšných zahraničních cest, uvedlo jako premiéru sezony inscenaci Velbloud, ryba, slepice. Je dílem týmu sdruženého kolem režiséra Jakuba Vašíčka, který u malých i velkých diváků boduje už inscenací Neklan.cz aneb Ze Starých pověstí českých.

    Tentokrát autoři Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček sáhli po trojici obecně známých pohádek, kterou ale zašifrovali do příběhu cirkusových zvířat, plavících se na palubě zaoceánské lodi. A protože posádce dojdou zásoby, začne kapitán (krvelačně vyhlížející Tomáš Bělohlávek) uvažovat o tom, které ze zvířat by se nejlépe hodilo k snědku. Zvířata se snaží odvrátit katastrofický konec tím, že námořníkům odvyprávějí svůj životní příběh. Uznejte sami – můžete zabít a sníst rybu nebo slepici, s nimiž jste si předtím pěkně povyprávěli?

    První přijde na řadu podivný hrbatý kůň, pro svou ošklivost nazývaný Šered. Jenže Šered díky svému hrbu i dobrácké povaze zachrání na poušti život trojici krásnějších a vznešenějších koňských kamarádů (a že se předtím k němu chovali dost ošklivě!), za což je odměněn novým jménem Velbloud. Pohádka o ošklivém káčátku vykukuje ze Šeredova příběhu jen docela malinko, mimo jiné i proto, že nemotorný velbloudí outsider Marka Sýkory je od začátku vyložený sympaťák, jemuž je proč fandit. A proti jeho deklarované šerednosti se dokonce na premiéře jeden z chlapečků přede mnou hlasitě ohradil.

    Zato v druhém příběhu už diváci bezpečně odhalí pohádku O rybáři a rybce, i když také v poněkud vylepšené verzi. Jednak jsou jejími protagonisty eskymáčtí manželé, ale hlavně zlatá rybka v neodolatelně barbínovském podání Veroniky Košvancové Khomové je zcela koketní, lehkomyslné stvoření, které umí hlavně dělat na rybáře oči a slibovat, aniž ví, jak se takové přání vlastně plní. Takže je to pro ni docela tvrdé životní ponaučení.

    Do třetice přijdou na řadu cvičené slepice a s nimi pohádka o zakuckaném kohoutkovi, jemuž slepička musí sehnat sklenici vody. Přes veškerou vtipnou jevištní zkratku by tady příběhu začal trochu padat řemen, kdyby ovšem kohoutek Tomáše Holého nekrátil slepiččino běhání od zakleté žáby k velbloudovi, jehož hrb plný vody opět přijde ke slovu, suverénně ovládanými a elegantně předváděnými kouzelnickými triky, které děti s jásotem obdivují. Zvlášť když se při tom ještě dobře a s chutí zpívá.

    Je až s podivem, že toto vše (a ještě leccos navíc!) se vejde do necelé hodiny, která uběhne jako nic. Je to zásluha jak vtipně napsaného textu, tak nápadité inscenace využívající loutky, živáčky i předměty s velkou dávkou fantazie a jevištní poezie. Mimochodem, víte, proč lidé pláčou slané slzy? Přece proto, že se jim stýská po moři, kde jim bylo nejlépe. Takže děti nijak nesmutní, když se na mořské dno odebere po zásluze i rybářova eskymácká žena.

    Inscenace je určena pro děti mateřských škol a prvních dvou tříd základních škol. Nudit se ale nebudou ani starší děti, a dokonce ani dospělí. Způsob, jak mírně ironickým pootočením příběhu pobavit dětské diváky i rodiče zároveň, patří k dobré značce inscenací Naivního divadla, které do nové sezony vykročilo neobyčejně šťastně.

    Naivní divadlo Liberec – Tomáš Jarkovský – Jakub Vašíček: Velbloud, ryba, slepice aneb Námořnická historie. Režie Jakub Vašíček, scéna Kamil Bělohlávek, kostýmy a loutky Tereza Venclová, hudba Ondřej Müller, dramaturgie Vít Peřina. Premiéra
    22. října 2011.


    Komentáře k článku: Staré pohádky v námořnickém tričku

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,