Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Stanislav Remunda

  Jako finanční úředník Groman ve filmu Juraje Herze Petrolejové lampy (1971). Foto archiv

  Stanislav Remunda

  22. 7. 1927 Praha – 21. 5. 2012 Praha

  Herec a divadelní režisér, životní partner herečky Ivy Janžurové.

  Pocházel z rodiny pekaře, který se jako ochotník věnoval divadlu. Pod vlivem otcových zájmů se rozhodl věnovat herectví a začal studovat na Státní konzervatoři v Brně, odkud přešel na Státní konzervatoř do Prahy, po jejímž absolvování (1948) ještě rok studoval na DAMU. Po studiích získal získal angažmá v Městském divadle v Libni resp. Divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou), kde půsbil v letech 1949-1952. Poté nastoupil do Divadla na Vinohradech, kde působil do začátku 90. let jako herec a od roku 1966 i jako režisér. Ztvárnil například role Ferchada v Hikmetově Legendě o lásce, Pierra Bezuchova v adaptaci Vojny a míru podle L. N. Tolstého nabo Karla ve Skřivánkovi od Anouilha. Inscenoval třeba Kočku na rozpálené střeše od T. Williamse, R.U.R. Karla Čapka i Shakespearovy hry Večer tříkrálový či Troilus a Kressida.

  Ve filmu spolupracoval s režiséry jako Vojtěch Jasný, Karel Kachyňa nebo Juraj Herz. Objevil se například ve filmech Zářijové noci, Křížovatky, Což takhle dát si špenát, Král Šumavy nebo Zlatá svatba. Po boku Ivy Janžurové si zahrál ve filmu Petrolejové lampy (1971). Účinkoval také v televizních seriálech Sňatky z rozumu nebo Zlá krev. Od roku 1979 se ale věnoval téměř výhradně divadlu.

  Jeho první manželkou byla herečka Blanka Vikusová. Od počátku 70. let však žil s herečkou Ivou Janžurovou, pro niž a pro sebe tehdy napsal a režíroval komedii Život ve škatulce, s jejíž inscenací absolvovali řadu zájezdových vystoupení po celé republice.  V devadesátých letech založil Zájezdové rodinné divadlo, kde režíroval své i klasické komediální hry v hlavní roli vždy s Ivou Janžurovou (Vrátíš se ke mně po kolenou, Milionářka…). Měli spolu dvě dcery – Sabinu a Theodoru, jež s nimi spolupracovaly v jejich rodinném divadle a prosadily se poté jako herečky a režisérky i mimo ně. Byl dědečkem dokumentaristy Filipa Remundy. V roce 1998 získal od Nadace Život umělce ocenění Senior Prix . V poslední době se ze zdravotních důvodů držel v ústraní. Zemřel po dlouhé těžké nemoci.

  /pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 28. května 2012

  Komentáře k článku: Stanislav Remunda

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,