Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Stadion pro nezávislá divadla

   Brno dlouhodobě trpí absencí prostoru pro malá nezávislá divadla „bez střechy nad hlavou“. Jeden takový však právě vzniká na Kounicově ulici. Jmenuje se Stadion a jeho domovským souborem bude divadlo BURANTEATR. Kromě divadla hodlá nabízet i filmový klub, koncerty a hospodu s umělecky nezávislým šmrncem.

   Na Kounicově ulici, v prostorách bývalého G-studia, vzniká právě multikulturní centrum, do něhož budete moci od poloviny září zavítat každý večer bez obav z toho, že se tam nic nebude dít. Kromě příjemného baru tam budou každý den probíhat divadelní, filmové i hudební produkce.

   „Prostor, kde by mohly soubory fungující bez stálých dotací hrát a setkávat se, podle mě v Brně chybí. Prostory, které to deklarovaly, ať Reduta nebo CED, se postupem času téměř zcela uzavřely. Rozhodl jsem se proto vytvořit Stadion jako neziskové místo, jehož jedinou snahou je zajistit umělcům možnost volné tvorby s relativní finanční jistotou. V domě by dále měla vzniknout produkční skupina, která bude vytvářet a  podporovat projekty, které mají svou uměleckou váhu, ale ekonomicky nejsou rentabilní,“ říká zakladatel a šéf Stadionu Tomáš Kadlec. „Chvíli jsme uvažovali, že bychom se pojmenovali OCED (Opravdové centrum experimentálního divadla),“ dodává v žertu.

   Stabilním a nejčastěji hrajícím souborem na Stadionu bude BURANTEATR, kromě něj však bude účinkovat i řada dalších divadel – Studio Aldente, Absolutní divadlo, Divadlo Feste i rozličné jednorázově složené tvůrčí týmy včetně řady amatérských souborů. „Samozřejmě, bude-li přetlak zájmu o hraní, budu si muset nějakým způsobem vybírat. Rozhodně však nemíním vytvářet nějaký společný dramaturgický plán nebo jednotný profil celého domu. Chci naopak, aby nabídka divadel byla co nejpestřejší,“ říká k tomu Tomáš Kadlec.

   Na Stadionu budou probíhat některé aktivity z dob G-studia (nahrávací a dabingové studio), spektrum aktivit však bude ještě širší a nebude se omezovat pouze na divadlo. Po představeních v noci bude probíhat filmový klub nebo hudební večery, na dopoledne se plánují pohádkové produkce. Stadion chce také svou činností podporovat postižené děti a děti z dětských domovů.

   „Názvem Stadion se vracíme k tradici prostoru, který je s ním spojený, chceme oživit i původní neonové logo na domě. A ducha místa chceme ctít i v naší činnosti – prostor máme pronajatý od brněnského Sokola, pro něhož je podpora kultury jedním z hlavních bodů činnosti,“ říká Tomáš Kadlec.


  Komentáře k článku: Stadion pro nezávislá divadla

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,