Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kritika

  Psí railroad movie pro nejmenší diváky

  Pět let po inscenaci O beránkovi, který spadl z nebe, ověnčené mnoha cenami, se ve Studiu libereckého Naivního divadla zrodil další počin pro nejmenší diváky od dvou let. A opět je dílem týmu režisérky Michaely Homolové.

  Krásné psí loutky jsou dílem Roberta Smolíka FOTO Josef Ptáček, Radek Petrášek

  Hru s hravým názvem Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! napsal kmenový autor a dramaturg divadla Vít Peřina, nicméně dodatek a kol. naznačuje, že se na finální podobě každého představení podílejí i herci Filip Homola (zároveň autor hudby), Adam Kubišta, Marek Sýkora a Antonín Týmal, kteří kromě množství hereckých akcí vyluzují hudbu živou hrou na xylofony a vibrafony umístěné po obou stranách scény. Ta má podobu obdélníkového mola vybíhajícího směrem k divákům usazeným na lavičky kolem jeho čela. A protože jsme v komorním Studiu, je kontakt s herci i loutkami opravdu bezprostřední.

  Hlavním hrdinou jednoduchého příběhu je zrzavý „liščí“ pejsek, který si přes plot najde bílou psí kamarádku. A když mu ji majitelé naloží do auta mířícího na dovolenou, je mu po ní tak moc smutno, že se ji vydá hledat. A protože shodou okolností hlídá depo s krásnou parní mašinkou, naloží plný tendr dříví a jede se.

  Čtveřice herců skládá a rozebírá koleje přímo před diváky a stejně tak si předává i dýmající lokomotivu s pejskem kroužící kolem jeviště. Je to krásné, hravé, vtipné a poetické.

  Pejsek na své railroad movie potkává další psy, kteří mu v pátrání po kamarádce pomáhají. Velký policejní hafan vyčmuchá její stopu, malý bojový pes utáhne celou lokomotivu, když jí dojde palivo, a bílý cvičený mu naaportuje plný tendr nových klacíčků. A psí rodina jezevčíků ho aspoň rozveselí akrobatickým kouskem.

  Samozřejmě že vše dobře dopadne a bílá psí slečna se od návratu ke kamarádovi nenechá odradit ani slibně vypadajícími kostičkami. A když pak oba pejsci sedí svorně a šťastně vedle sebe, jen opravdový cynik nepocítí dojetí.

  Celé akčně rozehrávané představení netrvá více než pětatřicet minut a obejde se bez jediného slova (pardon, s výjimkou slůvka aport!), zato je plné hafání, kňučení, vytí, vrčení a čmuchání, v jehož zvukových podobách herci projevují velkou vynalézavost. A nenápadná živá hudba dokonale dotváří atmosféru. Krásné loutky kombinující dřevo s chlupatou srstí jsou voděné shora kovovým rámem po způsobu marionet a příchod každého dalšího pejska vyvolá zvědavost, jak bude vypadat ten příští.

  Po Beránkovi získalo Naivní divadlo v téhle psí historce další zdařilý titul pro nejmenší diváky. A nejen pro ně. Ostatně, kdo z nás dospělých si rád nehraje s mašinkami a nemá rád pejsky?

  Naivní divadlo Liberec – Vít Peřina a kol.: Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!. Režie Michaela Homolová, výprava Robert Smolík, hudba Filip Homola, dramaturgie Vít Peřina. První uvedení 11. března 2019 (psáno z večerní premiéry 16. března).


  Komentáře k článku: Psí railroad movie pro nejmenší diváky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,