Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Spravedlnosti času, jsem tvůj vyznavač

  Do Síně slávy pražského Národního divadla vstoupila v úterý 1. září herečka, někdejší disidentka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová. Jako první laureátce nově zaváděné tradice jí ocenění předal ministr kultury Daniel Herman. Uvedl přitom, že Vlasta Chramostová je pro něj velkým morálním vzorem.

  FOTO archiv ND

  Do Síně slávy pražského Národního divadla vstoupila herečka Vlasta Chramostová. FOTO archiv ND

  Vidíme na jejím příkladě, jak velkou úlohu divadlo a lidé s ním spojení ve společnosti mají. Jestliže je prostor vyplněný pozitivnem a světlem, tak v něm tma, zloba a nenávist nemá místo, řekl Herman.

  Ředitel ND Jan Burian osvětlil, že do Síně slávy budou uváděni nejvýznamnější tvůrci, kteří formovali tvůrčí i společenský život a smysl ND. Síň slávy vznikne v zemském salonku, poprvé bude otevřena letos 17. listopadu u příležitosti 89. narozenin první laureátky. Herečka vlastního bytového divadla, později doyenka činohry ND, která není jen vynikající herečkou, ale i osobností pevných morálních zásad a postojů, řekl o Chramostové Burian.

  Nepřipravila jsem si žádnou řeč, zapomněla bych ji, řekla po dlouhotrvajícím potlesku svých kolegů Chramostová. Řeknu jen tohle: Spravedlnosti času, jsem tvůj vyznavač. Za všechny tresty tvrdých slov krupobití, živote, děkuji ti. Je krásné moci věřit v mravní řád, vědět, že za hříchy se nikam neuteklo, tvor tresty znavený se může lehčeji smát, než kdo jim unikl a jehož čeká peklo. Za všechny tresty zasloužený pláč, spravedlnosti času, jsem tvůj vyznavač, zarecitovala verše, které se našly po smrti Olgy Scheinpflugové na jejím nočním stolku. Chramostová je recitovala poprvé u její rakve. Jak dříve uvedla, umí je celá léta nazpaměť pro lásku a obdiv k Olze Scheinpflugové, ale i pro obsah, se kterým se ztotožňuje.

  FOTO archiv ND

  Spravedlnosti času, jsem tvůj vyznavač. FOTO archiv ND

  Národní divadlo současně udělilo nové ceny pro mladé umělce do 35 let. První získala in memoriam scénografka Iva Němcová, která zemřela letos v červnu v pouhých 35 letech. Cenu převzal její dlouholetý přítel a spolupracovník, nový šéf činohry ND Daniel Špinar. S odchodem Ivy mi usekli pravou ruku a doufám, že mě bude inspirovat dál, seshora, řekl. Druhou laureátkou ceny se stala moldavská tanečnice, od nové sezony první sólistka Baletu ND Alina Nanu. V uplynulé sezoně výraznými výkony zaujala v premiérách La Bayadère či Ballettissimo.

  Iva Němcová (1980 – 5. 6. 2015 Praha). FOTO archiv ND

  Iva Němcová (1980 – 5. 6. 2015 Praha). FOTO archiv ND

  Slavnostní ceremoniál se odehál během zahájení 133. sezony ND. To se celé neslo v atmosféře vztahující se k současné mezinárodní politické situaci a všichni řečníci vyzdvihovali důležitost kultury a umění v přelomových chvílích. Umělecký ředitel Opery ND a Státní opery Petr Kofroň ve své úvaze o poslání národních kulturních institucí uvedl, že se zapomíná, že kultura je vnitřní motor, neviditelný, který vytváří osobnost a pak celý národ.

  Do funkce 1. září oficiálně nastoupil na pětileté období nový šéf činohry Daniel Špinar. Šéf baletu Petr Zuska má před sebou ještě dvě sezony a poté jej vystřídá Filip Barankiewicz.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 5. září 2015

  Komentáře k článku: Spravedlnosti času, jsem tvůj vyznavač

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,