Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zahraničí Zprávy

  Špičky nezávislé evropské scény v Praze

  Asociace nezávislých divadel ČR pořádá panelovou diskusi na téma Řešení dopadů pandemie v kulturním sektoru napříč Evropou. Diskuse se uskuteční 18. června 2021 od 15:00 v prostoru divadla Archa a hosty diskuse budou ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek, radní pro kulturu hl. města Prahy Hana Třeštíková, prezidentka evropské asociace nezávislých scénických umění EAIPA a jednatelka rakouské národní asociace nezávislého umění Freie Theaterarbeit Ulrike Kuner, víceprezidentka EAIPA a prezidentka slovinské národní asociace nezávislého umění Društvo Asociacija Inga Remeta, a dále zástupci německé a bulharské asociace nezávislých divadel a také nově zvolený předseda AND ČR.

  Prezidentka slovinské národní asociace nezávislého umění Društvo Asociacija Inga Remeta. Foto: archiv redakce

  Diskuse je součástí valné hromady AND ČR, na kterou navazuje valná hromada evropské asociace European Association of Independent Performing Arts (EAIPA), které se zúčastní lídři nezávislého sektoru z celé Evropy. Asociace nezávislých divadel je zakládajícím členem evropské asociace EAIPA a v letošním roce se zavázala uspořádat valnou hromadu EAIPA v Praze. Zástupci českých nezávislých divadel tak mají možnost potkat se v rámci dvou dnů se svými kolegy z několika evropských zemí a sdílet si navzájem své zkušenosti z více jak ročního boje o přežití v rámci pandemie.

  Asociace nezávislých divadel ČR je otevřené sdružení divadelních subjektů, produkčních domů i jednotlivých tvůrců, působících v oblasti divadel nezřizovaných veřejnou správou napříč celou republikou. Hlavními úkoly asociace jsou prosazování jedinečnosti sektoru nezávislých divadel, navazování kontaktu s veřejnou správou a zastřešování vzájemné komunikace členských divadel. Tím přispívá k transparentnosti prostředí a ke zlepšení podmínek, v nichž nezávislá divadla provozují svoji uměleckou činnost. Asociace nezávislých divadel ČR byla založena 26. května 2016 v pražském nezávislém divadelním prostoru Vila Štvanice. Iniciátory byli Lenka Havlíková, Šárka Pavelková, Štěpán Kubišta, Kristián Kubák a Jakub Vedral. Asociace nezávislých divadel je zakládajícím členem evropské asociace EAIPA.

  Jednatelka rakouské národní asociace nezávislého umění Freie Theaterarbeit Ulrike Kuner. Foto: archiv redakce

  Zastřešující organizace European Association of Independent Performing Arts (EAIPA) byla založena v září 2018. Působí na úrovni B2B, jejími členy jsou zájmové skupiny nebo zástupci jednotlivých členských zemí, které zase zastupují aktéry z oblasti nezávislých scénických umění. EAIPA proto zastupuje lidi, společnosti a divadla působící v nezávislém evropském sektoru scénických umění a reaguje na tvorbu evropské kulturní politiky shromažďováním aktuálních informací, iniciováním nových politických návrhů a zvyšováním viditelnosti pro potřeby a úspěchy tohoto odvětví. Označení „komunita nezávislých scénických umění“ zahrnuje všechny profesionální divadelníky na volné noze, umělecké soubory, nezávislé instituce a struktury působící v žánrech tance, divadla, performance, hudby, divadla pro děti a mládež i celkovou interdisciplinární a transdisciplinární uměleckou práci.

  Evropská asociace nezávislých scénických umění si klade za cíl vytvořit základ pro vzájemné učení a pro vytváření synergií za účelem společné spolupráce a výzvy k postupným změnám ve finančních a sociopolitických podmínkách v komunitách nezávislých scénických umění. V současné době jsou součástí organizace členové z patnácti různých zemí.

  ///

  Diskuse je přístupná pro registrované novináře. Registrovat se lze na e-mailu [email protected] do 11. 6. 2021.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. června 2021

  Komentáře k článku: Špičky nezávislé evropské scény v Praze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,