Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Spejbl s Hurvínkem na nové adrese

  Po několikaměsíčním úsilí je modernizace webových stránek Planetka Spejbla a Hurvínka ukončena a nový web na nové adrese spuštěn. Technologie se od doby vytvoření původních stránek dostaly na zcela jinou úroveň a pokud neměl tento unikátní projekt komplexně mapující dnes již více než stoletou historii našeho kulturního fenoménu skončit, bylo nutné stránky kompletně přepracovat.

  Spejbl a Hurvínek. Foto: DENISA KIRSCHNEROVÁ

  Původní web, jehož první verze byla spuštěna již před dlouhými 20 lety, přestože byl v průběhu času výrazně upravován, již nevyhovoval současným požadavkům ani moderním trendům. Nový web je nejenom plně responzivní (přizpůsoben mobilům a tabletům), ale zejména je zpracován databázovým způsobem, což ocení uživatelé u nejdůležitějších sekcí, kterými jsou divadelní premiéryaudionahrávkyvideopořady a nejrůznější publikace. Ty mají návštěvníci nově možnost detailně filtrovat podle mnoha kritérií a cíleně tak vyhledávat jen zájmové informace. V audiosekci tak například snadno zobrazíte jen německé LP desky z období let 1970 až 1988 namluvené Milošem Kirschnerem, publikace zase jedním kliknutím rozdělíte třeba dle typu tiskoviny, divadelní hry pak třeba podle zaměření.

  A co na novém webu najdete? V audio sekci na vás čeká 375 různých nahrávek gramofonových desek, MC kazet, CDček, ale i fonokaret, které byly od roku 1929 do dnešních dnů vydány, a to včetně všech detailů vážících se k danému nosiči. Video část nabízí 356 TV pořadů, DVD, VHS či internetových pořadů, opět včetně všech známých podrobností. Databáze divadelních her včetně detailů o autorech a obsahu her, případě i fotek, čítá 283 záznamů. Tiskovin nejrůznějšího typu od dětských či faktografických knih, přes časopisy až po propagační letáky na novém webu najdete 156. Téměř tisícovku fotek obsahuje galerie z divadelních představení a další budou postupně přibývat. Aktualit neboli zpráviček z každodenního dění okolo S+H najdete na webu 433, přičemž nejstarší je 1.5.2004. Více než stovka plakátů, podobný počet divadelních programů a bezmála dvoustovka pohlednic doplňuje sběratelskou část. Nechybí ani přehled desítek dalších sběratelských předmětů s tématikou S+H, všechny doprovázené fotografiemi.

  Web za přispění několika málo dobrovolníků uvedl v život Kamil Malát, programátorsky jej na míru vytvořil Jan Čepelák. Na jeho modernizaci se dotačně spolupodílel odbor kultury Magistrátu Hlavního města Prahy; žádost o finanční podporu zaštítila ředitelka Divadla S+H Denisa Kirschnerová.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. prosince 2021

  Komentáře k článku: Spejbl s Hurvínkem na nové adrese

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,