Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext

  Spanilá knížka

  Až v dalekém Jeseníku spatřila světlo světa knížka, jež si zaslouží pozornost. Spojily se v ní verše téměř devadesátileté autorky, profesorky Zdeňky Trösterové s uměleckou imaginací mladých adeptů výtvarného umění, žáků  ZUŠ Jeseník. Zdeněk Svěrák, který ke sbírce básní napsal úvodní slovo, ji charakterizuje jako „sličnou knížku posmutnělých veršů, která se povedla“.

  O psaní paní profesorky v úvodu píše: Nenajdeme tu laciné rýmy, je to básnění řečově bohaté a upřímné. Ty verše jsou vyznáním životního stesku, úzkosti ze samoty, ale i radosti, kterou do naší smrtelnosti přimíchává nasmrtelná a spanilá příroda.

  A proč Zdeněk Svěrák? Jak si kniha zasloužila jeho pozornost? S autorkou, filoložkou a slavistkou Zdeňkou Trösterovou oba v padesátých letech vystudovali obor český jazyk a literatura, a protože tehdejší literární prostor (až na výjimky) byl spíše úhorem, při studiu většina své čtenářské pozornosti věnovali prověřeným literárním jistotám. A těmi pro ně bylo 19. století, národní obrození a rozmach českého básnictví přelomu devatenáctého a dvacátého století.

  Tento základ je vidět i na jmenované sbírce. Není „moderní“, nestrhává na sebe pozornost za každou cenu. Vychází z pocitů vlastních lidem všech  generací – z lásky k domovu, k rodičům, přátelům, z okouzlení přírodou, z nálad radostných i smutných.

  Sbírka nazvaná Plynutí času sleduje čas lidského života i plynutí času během roku od doby povánoční přes všechna roční období až znovu po Štědrý den. Nemá ambice sáhnout si na pomyslný vrchol literární tvorby, oslovuje spíš obyčejné lidi, pro něž je kultura přirozenou součástí života. Je jedním z pramínků, jež napájejí řeku poezie. Vznikla z obdivu k možnostem mateřštiny, je nadčasová stejně jako ilustrace, které ji provázejí. Vytvořili je mladí výtvarníci a výtvarnice ze ZUŠ Jeseník pod vedením pedagogů Ivy Svobodové, Lenky Grygové a Filipa Raifa.

  Je dobré vědět, že mezi námi jsou lidé, kteří si bez poezie neumějí představit svůj život stejně jako bez dalších druhů umění, dramatické nevyjímaje.

  Zdeňka Trösterová: Plynutí času. 64 stran. Nakladatelství Jarmila Pohlová – Grál, Hluboká. Náklad 150, vydání 1.


  Komentáře k článku: Spanilá knížka

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,