Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Současné umění najdete v kasinu

  Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu, který proběhne v Praze od 26. října do 3. listopadu, nabídne na mnoha tradičních i netradičních místech (opuštěná budova bývalého Casina Pařížská 25, Divadlo Archa, Studio Alta, Alfred ve dvoře, NoD, La Fabrika) devět dnů plných kulturního adrenalinu: inovativní, progresivní a často provokující umělecké projekty – taneční a divadelní představení, výstavy, akce ve veřejném prostoru, instalace, projekce, diskuse, pouliční hry, videoart i speciální koncerty.

  V rámci divadelní části, která se letos zaměří především na současný tanec, vystoupí v prostorách Divadla Archa, La Fabriky, Studia Alta, divadla Alfred ve dvoře, v experimentálním prostoru NoD Roxy soubory a umělci z Izraele, Polska, Německa, Francie, Belgie, USA a Slovenska. Zpočátku to nebyl plán, ale později již ano, že jsme po mnoha letech opět pozvali umělce reprezentující současný zahraniční tanec, říká dramaturg divadelního programu Pavel Štorek.

  Christhoph Winkler v tanečně – divadelním portrétu německého teroristy Andrease Baadera. FOTO ARCHIV

  Festival tak letos ozdobí řada pozoruhodných choreografií, které nabídnou jak reflexi aktuálních témat, tak i uvolnění a humor – například jedno z nejpůsobivějších tanečních sól posledních sezóny (Vlámka Lisbeth Gruwez), tanečně – divadelní portrét německého teroristy Andrease Baadera (Němec Christoph Winkler), představení založené na dialogu dvou speciálně vyvinutých „chatboxů“ inspirované televizní debatou mezi filozofem Michelem Foucaultem a lingvistou a aktivistou Noamem Chomsky (Annie Dorsen), choreografii rekonstruující s nadhledem i mrazivými pocity absurditu konfliktu na Blízkém Východě (Niv Sheinfeld & Oren Laor), choreografii vycházející z analýzy plaveckého pohybu (Justyna Jaslowska), taneční vystoupení bývalé členky souboru Deja Donné (Virginia Spallarossa), bláznivé představení francouzských performerů (Antoine Defoort a Julien Fournet), kteří rekvizity – vysavač, dvě lehátka, několik nástrojů a fotbalové, tenisové a volejbalové míče – využívají značně podivným způsobem, unikátní divadelní zpracování tématu samoty na pomezí meditačních projektů Petra Nikla a grotesek Bustera Keatona (Diederik Peeters) nebo jevištní adaptace poslední kapitoly románu Jamesa Joycea Odysseus (Debris Company) – a další.

  V divadle Alfred ve dvoře proběhne premiéra představení Super-Natural, hudebně-koncertního „divadla přežití“ známého, ryze mužského seskupení Wariot Ideal (Vojta Švejda, Tomáš Procházka, Jan Kalivoda). Ve Studiu Alta uvede Divadlo v Dlouhé pod hlavičkou Dlouhá v pohybu komiksový scénický náčrt a loutkovou činohru Zuzy Ferenczové Problém (vyskočiť z kože).

  Jako každý rok obsadí festival kromě tradičních divadel v rámci projektu Místa činu opuštěné prostory v centru Prahy – tentokrát budovu bývalého Casina a Mezinárodního svazu studentstva v Pařížské ulici 25. Ve třech patrech této brutalistické stavby na nejluxusnější pražské třídě proběhne bohatý program v rámci projektu Místa činu. Jeho cílem je oživování nevyužitých prostor především v centru Prahy. Letos se stala hlavním tématem otázka Would you like to play another game? V programu tak najdete přednášky, diskuse a projekce týkající se současné situace, ve které žijeme. Snažíme si všímat důležitých signálů ve společnosti, které nám dávají najevo, že je čas takto nepokračovat, uvádí dramaturgyně projektu Místa činu Denisa Václavová.

  Návštěvníci zde uvidí rozsáhlou výstavu Would you like to play another game? kurátorů Krištofa Kintery a Denisy Václavové, divadelní performance (letos například projekt Ohromné maličkosti v dramaturgii Karla Krále s mnoha známými soubory a umělci, dále soubory Farma v jeskyni, VOSTO5 nebo česká premiéra Jiřího Adámka situovaná do starého židovského bytu poblíž Casina), akce ve veřejném prostoru v okolí budovy (street artový muzikálový projekt maďarských hvězd HOPPArt, fotografická výstava Lightboxy nebo pouliční akce Šťourači a hledači), projekce videoartu (letos také ze Slovenska), přednášky o architektuře (např. architekt Stanislav Hubička nebo na téma Jak si umělci pohrávají s architekturou?, večer TEDx Prague Cinema na téma veřejný prostor města a sousedské vztahy), komentované procházky (např. Jiří Sádlo, O českém brutalismu), pouliční hry (Vítejte v Bělorusku!), symposia (Art(Money)Talk na téma umělci a peníze či symposium o českých a slovenských site specific NeGalerií), projekce filmů (snímky Fishhead-Ryba smrdí od hlavy nebo Ján Mančuška: Hra Pozpátku), koncerty (The Tchendos, Paapaa, Kyklos Galaktikos) a návštěvníci budou moci využít i umělecký Game over bar. Speciální hudební projekt pro tento prostor připravují například WWW a SPAM (Vladimir 518, David Vrbík) s choreografkou Petrou Hauerovou. Překvapením jistě bude rozsáhlá instalace – environment, kterou připravili studenti pražské AVU inspirované komunistickou i nedávnou minulostí budovy Casina.

  Více informací na www.ctyridny.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. října 2012

  Komentáře k článku: Současné umění najdete v kasinu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,