Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Sólo pro… Cheb (No. 0)

  Na přelomu září a října se krajina vždy mění v paletu barev a vůní. Na zemi lesy stromů, ve vzduchu lesy draků… Každý list a každá mašle dračího ocasu má v tomto velkolepém a štědře vypraveném představení své místo. Bez ostatních by byli ale pouhou stafáží; jejich role vyniknou až v davové scéně, jež trvá téměř čtvrt roku. Jen si zkuste porovnat šum jednoho dubového lístku s orchestrem celé dubové koruny. Svěží lidskou odpovědí na toto rozsáhlé drama je již tradičně podzimní bienále Divadlo jednoho herce. Letos šestnáctý ročník jediné české mezinárodní přehlídky monodramat bude znovu hostit město Cheb; festival se bude konat od 29. září do 2. října a podle programu se zdá, že i ten nejmenší lísteček může burácet jako orchestr.

  Herečka Diana Toniková povede 2. října ve foyer ZDCH jednu ze solo-střeleb na interaktivní Střelnici pro děti. Snímek archiv ZD Cheb

  Festival Divadlo jednoho herce nabízí tradičně průlet tím nejzajímavějším, co se (především, ale nejen) na českých divadelních prknech v oboru monodramat za poslední dva roky urodilo. Dramaturgie přehlídky se soustředí zejména na diváky svého regionu, festival je však atraktivní i pro celou divadelní veřejnost. Na festivalu se letos navíc odehraje jedna premiéra: Dokonale křehká cesta k růžovým poutům scenáristy a překladatele Julka Neumanna v provedení herce zdejšího souboru Petra Konáše.

  Akce sama dokládá, že sólová divadelní tvorba je pozoruhodně různorodá. Vedle klasické činohry nabízí festival pantomimu, tanec, loutky a prostor dostane dokonce i velmi specifická odrůda sólohereckého divadla – stand-up comedy – jež u nás v poslední době získává čím dál větší oblibu. Mezi „starými známými“ z pořadu Na stojáka (Karel Hynek, Daniel Čech, Petr Vydra, Lukáš Pavlásek) se prý objeví i chebští herci, na což jsem upřímně zvědav. Festivalová verze se jmenuje – Na ležáka.

  Letos je v programové nabídce celkem jedenáct inscenací, nepočítaje zmíněné Na ležáka a speciální off-program pro děti a jejich rodiče, projekt Střelnice kostýmní výtvarnice Daniely Klimešové. Asi nejsem úplně její cílovou skupinou, přesto si možnost zastřílet si gumovými zvířátky také ujít nenechám. A velice se těším na tři zástupce zahraniční provenience. Německá performerka a výtvarnice Corinna Korth a polská absolventka wroclavské herecké akademie Agata Kucińska se zřejmě ve svých vystoupeních vydají na cestu bizarnosti, zatímco slovenská režisérka a herečka Sláva Daubnerová poodkryje životníí osudy první manželky posledního socialistického prezidenta Československa Gustáva Husáka. Tato inscenace hostovala na letošním festivalu DIVADLO Plzeň a dost se o ní diskutuje i na stránkách DN a i-DN, tak jsem zvědav, jak ji přijme jiné festivalové publikum. Vrcholem přehlídky by měla být další inscenace, jež byla i v Plzni – Historický monolog Národního divadla Praha v režii J. A. Pitínského, v němž Eva Salzmannová ztvárňuje jiného československého presidenta Emila Háchu.

  Cheb je pro většinu obyvatel českých zemí městem dosti vzdáleným. Divadlo jednoho herce je ale skvělou motivací velmi dlouhou cestu do tohoto města absolvovat a po dobu festivalu v něm pobýt. Pokud se ale do západních Čech letos nedostanete, budu vás na stránkách blog i-DN den co den (nejen) o jednotlivých představeních přehlídky zpravovat. A ježto nemám žánr monodramatu příliš probádaný, bude můj pohled trochu odjinud, a tedy snad i osvěžující. Sám jsem zvědav, co mně – a Vám – příští dny nabídnou.


  Komentáře k článku: Sólo pro… Cheb (No. 0)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,