Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Sofiina volba Slováckého divadla

  Slovácké divadlo v Uherském Hradišti zažívá jedno z nejtěžších období posledních let. Kvůli koronavirové krizi přišlo o více než třetinu rozpočtu z tržeb a vedení divadla tak stálo před rozhodnutím, zda úspěšnou scénu de facto zavřít, nebo sáhnout k razantnímu, byť bolestivému opatření.

  Prázdné jeviště i hlediště Slováckého divadla. Foto SD UH

  Po dlouhé a náročné debatě s naším zřizovatelem, kterým je Město Uherské Hradiště, jsme se rozhodli pro druhou variantu. Divadlo chceme zachránit stůj co stůj, říká jeho ředitelka Libuše Habartová.

  Zároveň vysvětluje detaily z hospodaření uherskohradišťské scény: Divadlo má rozpočet 50 milionů korun a v této částce počítá s 18 miliony z tržeb. Ale v současné době, kdy už přes půl roku nehrajeme, nám peníze chybí. Hledali jsme úspory na všech možných místech. Změníme dodavatele energií, vrátíme nevyužívané pohostinské pokoje, nepřijmeme mzdovou účetní a její práci si rozdělíme mezi sebou, nepřijmeme odcházejícího jevištního technika a tak bych mohla pokračovat. Nakonec mi ale nezbylo nic jiného, než se ve spolupráci s uměleckým šéfem Lukášem Kopeckým podívat i na vytíženost herců, přibližuje Libuše Habartová.

  Jak dlouho zůstane hlediště Slováckého divadla prázdné? Foto SD UH

  Výsledkem je ukončení pracovního poměru sedmi herců k 31. květnu tohoto roku a jejich přechod na licenční smlouvy. Ty tak byly nabídnuty Jaroslavě Tihelkové, Monice Horké, Anně Pospíchalové, Alžbětě Mahdalové, Petru Čagánkovi, Davidu Macháčkovi a Martinu Hudcovi – všichni jmenovaní nabídku přijali.

  To znamená, že ve Slováckém divadle nekončí, se všemi budeme dále spolupracovat minimálně do dohrání nazkoušených inscenací. Chci, aby zůstali součástí divadla, jen půjde o spolupráci na jiné bázi, vysvětluje umělecký šéf Lukáš Kopecký, který výběr herců, kterých se opatření dotkne, přirovnal k Sofiině volbě. Zároveň dodal, že šetřit se bude i na nově studovaných inscenacích. Přišli jsme o třetinu rozpočtu, a nazkoušíme tak i o třetinu méně novinek, tedy čtyři, a to jak v roce následujícím, tak i v roce 2023. Pro všechny z nás je to mimořádně bolestivé a stálo nás to hodiny a hodiny jednání a mnoho probdělých nocí, dodal Kopecký.

  Pevně věřím, že celou tu komplikovanou situaci ustojíme a Slovácké divadlo zůstane důležitou součástí Uherského Hradiště. Nic jiného si s kolegy nepřeji, uzavřela Libuše Habartová.

  /Převzato z webových stránek Slováckého divadlazde/

  • Autor:
  • Publikováno: 31. března 2021

  Komentáře k článku: Sofiina volba Slováckého divadla

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,