Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zahraničí Zprávy

  Slovensko-polský dokument v HaDivadle

  Jak lze na divadelní jeviště přenést své rodinné vztahy? To se brněnskému publiku pokusí představit mezinárodní performativní projekt Olgy Ciężkowske a Adama Draguně z varšavského divadla Komuna. Hostování v HaDivadle se uskuteční v pátek 16. února od 19.30. 

  Last Time My Parents Were in the Komuna Warszawa. Foto: archiv divadla

  Experimentální dokumentární inscenace Last Time My Parents Were in the Komuna Warszawa zapojuje vlastní rodiče režisérského dua bez předchozích hereckých zkušeností. Na jevišti tak stanou ne-herci, kteří odehrají příběh toho, jak naposledy stanuli v divadle Komuna, v němž projekt vznikl. Inscenace přitom tematizuje rodinné vztahy, mezilidskou důvěru a rodičovskou lásku, která může být občas tvrdá. Zároveň jde o multimediální scénický experiment propojující divadlo s dokumentárním filmem.

  Za inscenací stojí mladé režijní duo pohybující se mezi Polskem, Slovenskem a Českem. Režisérka Olga Ciężkowska je absolventkou filozofie a kulturních studií a v současné době studuje divadelní režii v Krakově. V minulosti spolupracovala na řadě projektů přenášejících divadelní zážitek do online prostředí. Kromě divadla se věnuje i filmové tvorbě. Slovák Adam Dragun je divadelní režisér, dramatik a student Filozofické fakulty Karlovy univerzity. Má zkušenosti s filmovou i divadelní tvorbou, mimo jiné například v pražském Alfredu ve dvoře. Kromě toho je členem synthpunkového hudebního dua Berlin Manson, které se v roce 2022 stalo Objevem roku na Radio_Head Awards.

  Divadelní projekt vznikl v divadle Komuna Warszawa založeném v roce 1989 jako útočiště pro uměleckou tvorbu anarchistické a protisystémové komunity. Již od počátku svého vzniku se věnuje experimentální divadelní tvorbě a performance a tematizuje lidskoprávní a environmentální problémy. Ve svých projektech přitom varšavská Komuna ukazuje, jak blízko má kultura k politickému aktivismu.

  Inscenace Last Time My Parents Were in the Komuna Warszawa bude v Brně uvedena vůbec poprvé. Polský kritik Przemek Gulda ji označuje za […] překvapivý příběh o rodinných vztazích, konverzaci a vzájemné důvěře. Mladá režisérka vytváří představení se svými rodiči, kteří nemají žádné předchozí profesionální jevištní zkušenosti. Několik měsíců rozhovorů vyústilo v hodiny nahraných rozhovorů, z nichž některé jsou použity ve hře. Vyzařuje z nich něha, empatie a prostě láska.

  V HaDivadle bude představení uvedeno v pátek 16. února 2024 od 19.30. Předcházet mu bude autorský úvod od 19.00 v prostorách Studia a po skončení představení bude následovat moderovaná beseda s tvůrci. Představení se odehraje v polštině a slovenštině se slovenskými titulky.

  Představení tohoto projektu se uskuteční na základě pozvání brněnských divadelníků, kteří ve svých prostorách uvádí hostující soubory pouze v mimořádných případech a v duchu celkové dramaturgie aktuální sezony. HaDivadlo dlouhodobě podporuje mladé divadelní tvůrce a ve své letošní Sezoně 49: Konec iluzí zkoumá mimo jiné podobné téma rodinných vztahů v inscenaci Jenom konec světa v režii Ivana Buraje, dodává za PR HaDivadla Tereza Teerink Turzíková.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. února 2024

  Komentáře k článku: Slovensko-polský dokument v HaDivadle

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,