Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Slovenské národní divadlo je bez ředitele

  Dnes 1. srpna v dopoledních hodinách odvolala ministryně kultury Slovenské republiky Ľubica Laššáková ředitele Slovenského národního divadla Bratislava Mariána Chudovského kvůli rostoucímu finančnímu deficitu divadla a nespokojenosti zaměstnanců s vedením divadla.

  Marián Chudovský FOTO archiv SND

  Informovalo o tom MK SR na svém webu v článku Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková odvolala Mariána Chudovského.  K odvolání ředitele ministryně uvedla: Predstavy pána Chudovského a hlavne jeho dlhodobá pasivita ako manažéra racionálne riešiť finančnú situáciu SND ma presvedčili, že na tomto poste musí nastať zmena. Preto som ho dnešným dňom odvolala z funkcie generálneho riaditeľa SND.

  Bezprostředním důvodem byla hrozba stávky části technických zaměstnanců, kteří z rozhodnutí ředitele Chudovského nedostali vyplacené pohyblivé složky mzdy. Mnozí, pro provoz divadla nezbytní pracovníci pobírají jen základní mzdu ve výši v přepočtu 10 až 12 tisíc Kč. Stávku hodlali podpořit i mnozí umělci z řad činohry i opery. Také ředitel činohry Michal Vajdička považuje nevyplacení prémií za nespravedlivé. Očekával, že Chudovský své rozhodnutí změní.

  SND se potýká s nedostatkem financí dlouhodobě, na situaci upozorňoval už Marek Maďarič, předchůdce současné ministryně, která nastoupila v březnu tohoto roku. V letech 2015 a 2017 divadlo vykázalo ztrátu přes 650 a 690 tisíc eur, v roce 2016 vykázalo zisk 20 tisíc eur díky pronájmům prostor v rámci předsednictví Slovenska v Radě EU. První pololetí letošního roku podle zprávy MK SR divadlo vykázalo ztrátu přes půl milionu eur a předpokládalo skončit rok opět deficitem několikaset eur.

  Mojím záujmom  je, aby SND v septembri riadne začalo nadchádzajúcu 99. sezónu, preto som dočasne vedením divadla poverila Vladimíra Antalu, riaditeľa ekonomického a technicko-prevádzkového úseku SND. Zámerom tejto dočasnej personálnej kontinuity z vnútra divadla je nijakým spôsobom neohroziť činnosť SND. Zároveň však dočasne poverené vedenie bude úzko spolupracovať s expertnou radou, kde budú zástupcovia ministerstva kultúry, ale aj zamestnancov SND, aby sme spolu dosiahli zlepšenie a stabilizáciu finančnej situácie v SND, dodala ministryně Laššáková.

  Marián Chudovský na serveru Aktuality.cz špatnou ekonomickou situaci vysvětlil dlouhodobými investicemi do kvality produkce, která by se zúročila v delším časovém horizontu a kterou považuje za klíčovou. Chtěl o možnostech řešení problému s ministryní jednat, poprvé se s ní však sešel, aby převzal propouštěcí dekret. Předpokládá, že bude nadále působit jako režisér.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 1. srpna 2018

  Komentáře k článku: Slovenské národní divadlo je bez ředitele

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,