Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Slovácké divadlo, Uherské Hradiště

  Kořeny divadelnictví jsou v Uherském Hradišti spojeny s působením jezuitského řádu v 18. století. Divadlo se dlouhá léta hrálo v sále Reduty, do vývoje múzických umění v Hradišti však významně zasáhl místní Sokol, který na dnešním Tyršově náměstí v roce 1909 vybudoval svůj tělocvičný svatostánek. V letech 1928–1930 na základě návrhu architekta Františka Krásného útěšně se rozvíjející sokolové vystavěli objekt mnohem velkorysejší. Kvalitně zařízený společenský sál učinil ze sokolovny kulturní epicentrum města.

  V roce 1945 došlo k založení Spolku Slováckého divadla, což je počátek profesionálního divadla v Hradišti. Po komunistickém puči v roce 1948 byl spolek rozpuštěn a Slovácké divadlo začal provozovat městský národní výbor. Užívalo chátrajícího sálu Reduty i objektu sokolovny, nenechavými bolševiky vyrvaného z vlastnictví původních majitelů. Až okresní národní výbor rozhodl objekt přestavět na komorní divadlo, které v letech 1957–1959 získalo současnou podobu podle návrhu inženýra Kalivody. V letech 1991–1992 došlo ke generální rekonstrukci, v roce 2016 pak modernizací prošel velký sál.

  Po roce 1989 se budova vrátila do vlastnictví TJ Sokol, vedení města Uherské Hradiště od té doby jedná o odkupu, který se však zatím nepodařilo realizovat. Čekáme na rekonstrukci strojního vybavení jeviště. Jako většina divadel samozřejmě trpíme nedostatkem místa, ale jak se říká: aspoň lidi mají k sobě blízko, říká vedoucí výroby Slováckého divadla Jiří Janík. Kapacita hlediště je v současnosti 382 míst.

  Vít Pokorný

  Připraveno ve spolupráci

  s Divadelním oddělením

  Národního muzea.

  Slovácké divadlo, Uherské Hradiště FOTO Dana Čecháková

  Divadelní sál FOTO Dana Čecháková

  Chodba v provozní části divadla FOTO Dana Čecháková

  Herecká odpočívárna FOTO Dana Čecháková

  Vlásenkárna FOTO Dana Čecháková


  Komentáře k článku: Slovácké divadlo, Uherské Hradiště

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,