Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Skřípek opět ředitelem divadla v Mladé Boleslavi

  Ředitelem Městského divadla Mladá Boleslav se opět stal František Skřípek. Rozhodli o tom ve středu 23. listopadu večer městští radní, kteří jej na konci září odvolali. Staronového ředitele zpět do pozice zvolilo všech 11 členů rady, čímž plně respektovali stanovisko odborné komise, řekla mluvčí radnice Hana Koišová.

  František Skřípek odchází z magistrátu jako vítěz. Snímek M. FILIP

  Do výběrového řízení o místo ředitele se hlásilo šest lidí. O funkci se kromě Františka Skřípka ucházeli režisér Pavel Khek, režisér a herec Petr Mikeska, architektka Soňa Zálešáková, tanečník, choreograf a bývalý ředitel a současný jednatel Městkého divadla v Mostě Václav Hofmann a herec Jan Miller.

  O výběru ředitele nejprve v pondělí 14. listopadu rozhodovala komise sestavená z šesti divadelníků a divadelních odborníků a tří členů mladoboleslavského magistrátu. Předsedou byl ředitel Národního divadla Ondřej Černý, zástupcem ředitel plzeňského divadla Jan Burian a dalšími členy ředitel Divadla na Vinohradech Jindřich Gregorini, ředitel libereckého Divadla F. X. Šaldy Martin Otava, vedoucí katedry divadelní vědy na Karlově univerzitě Petr Christov a herec Ota Jirák. Zbylými členy komise byli primátor Raduan Nwelati, jeho náměstek Daniel Marek a vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Václav Kalát.

  Komise nejprve vybrala dva kandidáty – Františka Skřípka a Václava Hofmanna, kteří ve středu 23. listopadu před celou městskou radou osvětlovali a obhajovali své koncepce budoucího rozvoje divadla. Z tohoto „klání“ vyšel vítězně František Skřípek. Prošel jsem si obdobím, kdy si člověk říká: Je to signál odejít středem. Pak člověk neodolá a to je v tom krásné, že se na vás lidé obrací s podporou, a tak jsem to vzal jako výzvu a zkusil to, řekl bezprostředně po jednání.

  Rada podle vyjádření primátora Raduana Nwelatiho (ODS) neodvolala v září Františka Skřípka kvůli nějakému pochybení nebo proto, že by s ním město nebylo spokojeno. Využila jen svého práva to udělat, aby získala ve výběrovém řízení několik koncepcí, jak v nadcházejících čtyřech až pěti letech divadlo vést. Skřípek v pozici ředitele působí už sedmnáct let.

  Staronový ředitel František Skřípek odcházel z jednání rady viditelně spokojený: Nehodlám na uměleckém profilu divadla nic měnit a jsem rád, že se dále vyvíjí. Spíše bych řešil nadstavbové věci jako oblast propagace a prezentace na veřejnosti. Dále také počítám s omlazením divadla s osobou nového uměleckého šéfa, kterým by se měl stát mladý režisér Pavel Khek. Nahradit by měl Josefa Kettnera, který oslavil sedmdesáté narozeniny a sám avizoval svůj odchod z této funkce ke konci roku. Dále chceme, aby se na malé scéně dostalo prostoru i talentovanému amatérskému studentskému mládí. Rezervy máme také v získávání nových sponzorů a spřízněných donátorů uměleckého života. Soustředit se údajně chce také na divadelní produkce pod širým nebem.

  Koncepce pana Skřípka byla nejlepší, proto se rada rozhodla pro něho. Předložil zlepšení zejména v oblasti manažerského řízení, ekonomiky a také propagace divadla, řekl po vyhlášení výsledků náměstek primátora odpovědný za kulturu Daniel Marek. Rozhodnutí uvítala i mladoboleslavská opozice. Panu Skřípkovi blahopřeji, je to dobré rozhodnutí, ale ukazuje se, jak nekompetentní a nesmyslná jsou rozhodnutí vedení města, řekl náměstek hejtmana Robin Povšík s tím, že byl nesmysl ředitele odvolat a pak jej po teatrálním výběrovém řízení znovu jmenovat. Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati vyvolané jednání i celou „kauzu“ hájil: Chtěl jsem, aby radní viděli oba finalisty, kteří dostali od komise téměř stejně hlasů. Jsem rád, že výběrové řízení vnímá pan ředitel Skřípek jako smysluplné. Jedním z cílů bylo,  aby se člověk, který vede mladoboleslavské divadlo již tolik let, nad jeho směřováním zamyslel a zkusil svoji koncepci posunout o kousek dál, aby divadlo nestagnovalo. Představená koncepce počítá s větším zaměřením divadla na mladší diváky a také s větší spoluprací s ochotnickými soubory, které tady máme. Divadlo by chtělo rozšířit také počet představení o letních prázdninách. Město podle něj do budoucna nepočítá s žádnou výraznější změnou ve financování divadla: Všichni adepti na místo ředitele věděli, že nechystáme žádné navyšování prostředků na provoz divadla, ale ani žádné razantní snižování.

  (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 27. listopadu 2011

  Komentáře k článku: Skřípek opět ředitelem divadla v Mladé Boleslavi

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,