Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Škatulata, hejbejte se!

  Sezona 2019/2020 začala poměrně mohutnými změnami. Jak ve vedení jednotlivých divadel, tak v hereckých souborech. Kvůli apelativním zprávám a reportážím o některých nedobrovolných změnách by se zdálo, že jinak to ani nejde. Přesto ke změnám v mnoha případech dochází bezproblémově, a logicky. Někdy narychlo, nicméně v podstatě bezproblémově. Ve většině případů byly předpokládané změny plánovány a ohlášeny už v minulé sezoně, ale právě ta začínající je uvádí do praxe. A tak – bez nároku na úplnost – zaznamenáváme některé ze změn v hereckých souborech, které jsou koneckonců u čtenářů asi nejžádanější.

  V pražském Národním divadle obohatí činoherní herecký soubor čtyři výrazné osobnosti. V případě Zuzany Stivínové jde o návrat po téměř dvaceti letech (byla členkou v letech 1994–2000), Anna Fialová, Robert Mikl a Petr Vančura si scény ND už vyzkoušeli v pohostinských představeních. Ze souboru naopak na volnou nohu odchází Jiří Suchý z Tábora.

  V Městských divadlech pražských se kromě množství hostujících umělců značně rozšířil okruh dramaturgů, ale do angažmá vstupují někteří herci vyzkoušení v minulé sezoně jako Zdeněk Piškula, Filip Březina, Kryštof Krhovják a Sára Affašová.

  Divadlo v Dlouhé přivítá nového člena, přicházejícího z Hradce Králové – Miroslava Zavičára. Jeho partner a kolega z divadla Jan Sklenář zatím volí „volnou nohu“, ale bude hostovat v Dlouhé, poprvé v Sonetech.

  Mluvíme-li o Klicperově divadle Hradec Králové, tam je změn opravdu hodně. Na místo uměleckého šéfa místo Jany Sloukové (nyní šéfdramaturgyně MDP) nastoupil režisér Pavel Khek a soubor se mění velmi výrazně. Na volnou nohu odchází Sára Venclovská, Matěj Anděl míří do Švandova divadla. Naopak přicházejí mladé posily Michal Lurie, Michala Gatialová, Vojtěch Říha a William Valerián.

  K velkému odlivu herců dochází také v Divadle Na zábradlí. Honza Hájek, Ivan Lupták, Petr Jeništa a Leoš Noha odcházejí na volnou nohu, Johana Matoušková na mateřskou dovolenou a k novým posilám patří kromě Vojtěcha Vondráčka také Kateřina Císařová a hostující Štěpán Lustyk a Vojtěch Vodochodský.

  Z Jihočeského divadla definitivně odešel Tomáš Havlínek (nyní v MDP) a Beata Kaňoková (mateřská dovolená, případně též MDP) a odchází rovněž Petr Halíček. Přichází naopak Jakub Koudela. Jako režisérka končí Jana Kališo a během minulé sezony naskočil režisér Adam Svozil.

  Z kladenského divadla odcházejí (a není vyloučeno, že lidí bude víc) Jaroslav Slánský, Jan Krafka, Zuzana Mixová a dramaturgyně Anna Smrčková a Kristýna Čepková.

  Změn je pochopitelně daleko více a my o nich budeme průběžně informovat. jas

  • Autor:
  • Publikováno: 28. září 2019

  Komentáře k článku: Škatulata, hejbejte se!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,