Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Shakespearovské slavnosti v Českém rozhlase

  Stanice ČRo Vltava se rozhodla umístit dnes – 23. dubna – exkluzivně na web pět inscenací her Williama Shakespeara, jehož 450. výročí narození si v tento den připomíná celý svět. Co víc, inscenace budou posluchačům k dispozici pro on-line poslech po dobu dvou týdnů na webu stanice Vltava. V sobotu 26. dubna Vltava odvysílá premiéru Shakespearovy antické hry Julius Caesar, která bude spolu s dalším doprovodným programem opět k dispozici on-line.

  Portrét Williama Shakespeara od neznámého autora z roku 1815. Repro archiv ČRo

  Portrét Williama Shakespeara od neznámého autora z roku 1815. Repro archiv ČRo

  Stanice Vltava poskytuje od 23. dubna zdarma na webu celkem pět inscenací her nejslavnějšího dramatika všech dob Williama Shakespeara. Hry Richard III., Zkrocení zlé ženy, Othello, Sen noci svatojánské a Timon Athénský posluchači najdou na webu Vltavy v záložce Hry a četba po dobu dvou týdnů. Hry Williama Shakespeara nás provázejí již více jak čtyři století. A zápletky, ač je většinou známe, nás nepřestávají bavit. Shakespearovy hry milujeme i proto, že jeho postavy dávají nádherný prostor hercům, což ti nejlepší dokáží znovu a znovu využít, říká Martin Velíšek, dramaturg stanice Vltava. V on-line nabídce proto uslyšíte Báru Hrzánovou, Otakara Brouska, Jiřího Adamíru, Borise Rösnera a další vynikající české herce. Ke každé inscenaci je k posluchačům dispozici také zasvěcený komentář Martina Hilského.

  Karel Dobrý a Lucie Trmíková v Kabaretu Shakespeare Studia Damúza. FOTO VOJTĚCH MORAVA

  Karel Dobrý a Lucie Trmíková v Kabaretu Shakespeare režiséra Jana Nebeského (Studio Damúza/NoD, 2013). FOTO VOJTĚCH MORAVA

  Shakespearovské slavnosti ve vysílání stanice Vltava vyvrcholí v sobotu 26. dubna ve 14 hodin premiérou nové rozhlasové inscenace tragédie Julius Caesar. Autor se nechal, jako mnohokrát, inspirovat antickými dějinami. V dramatické zkratce předvedl události předcházející jedné z nejslavnějších politických vražd – atentátu na Caesara a následné osudy spiklenců. William Shakespeare klade překvapivě aktuální otázky o technologii moci: Je lepší demokracie zmítaná nesváry, nebo vláda charismatického vůdce? Titulní roli ztvárnil Alois Švehlík. Slavný a často citovaný monolog Marca Antonia uslyší posluchači v podání Igora Bareše. Nahrávka bude k dispozici po dobu jednoho týdne na webu stanice Vltava opět v záložce Hry a četba.

  Stanice Vltava se bude fenoménu Shakespeare věnovat téměř celý následující týden. Osobitý autorský Kabaret Shakespeare Lucie Trmíkové a Jana Nebeského, inspirovaný Shakespearovými sonety, který se stal jednou z největších divadelních událostí minulé sezony, uvedl ČRo už v úterý 22. dubna. K doprovodnému programu patří také pořad Páteční večer, kde nás teatrolog profesor Pavel Drábek provede dvousetletými dějinami českých překladů tohoto světového dramatického velikána.

  /LeP/

  • Autor:
  • Publikováno: 23. dubna 2014

  Komentáře k článku: Shakespearovské slavnosti v Českém rozhlase

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,