Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Shakespeare pro děti i pro dospělé

  Ani nejchladnější léto od roku 2000 neohrozilo 22. ročník festivalu Letní shakespearovské slavnosti: oblíbenou divadelní přehlídku pod širým nebem vidělo letos celkem 81 tisíc diváků. V neděli 4. září v Nejvyšším purkrabství ukončí festival poslední představení komedie Zkrocení zlé ženy, která tu 23. června přehlídku zahajovala (viz Muž, kterého miluji…).

  Pro nepřízeň počasí se v Praze, Brně i Ostravě rušilo celkem šest představení, v Bratislavě špatné počasí neumožnilo hrát celkem třikrát, uvedla mluvčí festivalu Magdalena Bičíková. Z konečných 145 produkcí naplánovaných na všech festivalových scénách v České a Slovenské republice tak bylo zrušeno pouze devět představení. Hrálo se v šesti městech (Praha, Brno, Ostrava, Bratislava, Košice, Zvolen), na programu bylo osm Shakespearových her. Průběh festivalu nenarušilo ani onemocnění Tatiany Vilhelmové v průběhu léta. Roli Kateřiny ve Zkrocení zlé ženy za ni pohotově převzala herečka Jana Stryková, která odehrála i posledních sedm pražských představení.

  Jana Stryková (Kateřina) zpívá Gershwinovu píseň The Man I Love. Snímek VIKTOR KRONBAUER

  Kromě premiéry Zkrocení zlé ženy byl letos novinkou i Shakespearův dětský den: Celkem tři dětská odpoledne pojatá jako interaktivní putování po stopách shakespearovského herce se setkala s výborným přijetím dětí i jejich spokojených rodičů, takže bychom Shakespearův dětský den určitě rádi ještě někdy zopakovali, uvedl umělecký ředitel festivalu Libor Gross. Nápad přiblížit touto formou Shakespeara a jeho dobu menším i větším dětem vzešel od generálního partnera slavností, skupiny PPF, která Shakespearovské slavnosti podpořila už dvanáctým rokem.

  Na festival se přišlo podívat celkem 81.000 diváků, z toho většina – téměř 45.000 – viděla Shakespearovské slavnosti v Praze. V hlavním městě opět fungovaly dvě scény: kromě tradičního prostoru v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu se pro festival v červenci otevřela i letní scéna na Hudební a taneční fakultě AMU na Malostranském náměstí 13.

  Dobře se letos festivalu dařilo také v Ostravě, kde slavnosti proběhly počtvrté. Za Williamem Shakespearem se na Slezskoostravský hrad vydalo přes 14.000 návštěvníků, což je o 1000 víc než loni. Rovněž v Brně a na Slovensku zůstalo akci publikum věrné: na brněnský Špilberk zavítalo přes 12.000 diváků (o 1000 víc než loni), v Bratislavě, Zvolenu a Košicích přišlo stejně jako minulý rok dohromady 10.000 návštěvníků.

  Slavnosti pořádala opět AGENTURA SCHOK, spolupořadatelsky se podílelo Hlavní město Praha, Městská část Praha 1 a Správa Pražského hradu. Tradiční spolupráce proběhla i Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových, díky níž se na slavnosti přišly podívat děti z dětských domovů a pěstounských rodin z celé republiky. První dáma České republiky Livie Klausová udělila slavnostem opět i svou osobní záštitu. Festival tradičně podporuje také projekt nadace Charty 77 Dům čtyř múz.

  Příští rok hodlají pořadatelé zopakovat letošní divácký hit – Zkrocení zlé ženy v režii Daniela Špinara. Uvažují i o nasazení stále žádané komedie Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou. Pražskou premiéru pro rok 2012 držíme zatím pod pokličkou a svůj chystaný titul zatím neprozrazují ani kolegové z Ostravy, kteří by také chtěli nastudovat novou inscenaci – v každém případě to však bude opět William Shakespeare, řekl na závěr letošního ročníku LSS jejich umělecký ředitel Libor Gross.

  Představením Zkrocení zlé ženy skončily v neděli 4. září na Pražském hradě letošní Letní shakespearovské slavnosti. Snímek VIKTOR KRONBAUER

  Magdalena Bičíková a Jana Bryndová (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 5. září 2011

  Komentáře k článku: Shakespeare pro děti i pro dospělé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,