Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Sezona Někdo to rád Bezruč zahájena

  Ve středu 13. září ve večerních hodinách proběhlo v Divadle Petra Bezruče slavnostní zahájení sezony 2017/18, kterou odstartovalo kabaretně pojaté představení PS: …odepiš!  V rámci večera proběhlo vyhlášení výsledků dvanáctého ročníku ankety Bezruč sobě a také projekce nového videoklipu k letošní sezoně.

  Slavnostní večer moderoval Jakub Burýšek spolu s novou členkou souboru Magdalénou Tkačíkovou. Před zahajovacím představením PS: …odepiš! proběhlo vyhlášení výsledků ankety Bezruč sobě, ve které diváci každoročně volí své oblíbence. V průběhu prázdnin hlasovalo v anketě více než pět set diváků, kteří vybírali nejoblíbenější herečku, herce a inscenaci uplynulé sezony. Nově se v soutěžních kategoriích objevil také nejlepší plakát a trailer.

  Rodinná večeře Kopfrkinglů v Divadle Petra Bezruče FOTO LUKÁŠ HORKÝ

  V kategorii Nejoblíbenější herec hlasující v loňské sezóně nejvíc zaujal Norbert Lichý, který získal 37% hlasů. Nejen divácké hlasy získal za roli Karla Kopfrkingla v inscenaci Spalovač mrtvol, za mimořádný herecký výkon v této inscenaci byl rovněž nominován na Cenu divadelní kritiky v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon roku 2016 a získal také širší nominaci na Cenu Thálie.

  Lukáš Melník a Pavla Gajdošíková v inscenaci Richard III. FOTO LUKÁŠ HORKÝ

  V kategorii Nejoblíbenější herečka se na prvním místě umístila Pavla Gajdošíková, která získala 28% hlasů, a obhájila tak své vítězství z minulého ročníku ankety. V loňské sezoně Pavla zářila hned v několika rolích ve Spalovači mrtvol a v PS: …odepiš!, v roli Alžbety v inscenaci Richard III. nebo jako Sheeni v Mládí v hajzlu.

  V kategorii Nejoblíbenější inscenace uplynulé sezony zvítězila adaptace známé novely Ladislava Fukse Spalovač mrtvol. Děsivý a přitom groteskní portrét zaměstnance krematoria Karla Kopfrkingla zaujal 47% hlasujících diváků.

  Nově se v soutěžních kategoriích objevily také kategorie Nejlepší plakát a Nejlepší trailer. Divácky nejoblíbenějším plakátem loňské sezony se stal plakát k inscenaci Spalovač mrtvol, v hlasování získal 54% hlasů. Z trailerů natočených k pěti inscenacím loňské sezony se divákům nejvíce líbilo zpracování klipu k inscenaci Spalovač mrtvol, v hlasování mu připsali 43% hlasů.

  Sezona Někdo to rád Bezruč byla slavnostně zahájena a diváci se mohou těšit na pět nových titulů. První premiérou bude divadelní adaptace kontroverzního románu Velký sešit Agoty Kristofové v režii slovenského režiséra Mariána Amslera. S druhou premiérou se k Bezručům vrátí slavný dánský filmový režisér Lars von Trier – v režii Janky Ryšánek Schmiedtové uvedou Bezruči divadelní adaptaci jeho filmu Kdo je tady ředitel? V lednu se Bezruči pod režijním vedením Janky Ryšánek Schmiedtové chopí nejklasičtějšího díla českého dramatu – Maryši Aloise a Viléma Mrštíkových. Současnou interpretaci klasického díla přinese i čtvrtá premiéra v režii mladého režiséra Michala Skočovského – tentokrát se bude jednat o divadelní adaptaci románu Guy de Maupassanta Miláček. Autorskou inscenací na současné téma uzavře sezonu oceňovaný režisér Braňo Holiček. Projekt vznikající přímo pro Bezruče nese název #nejsemrasista_ale a zaměří se na prostředí internetových diskusí.

  Trailer k nové sezoně je ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=MBjdHIA-zLs 

  • Autor:
  • Publikováno: 14. září 2017

  Komentáře k článku: Sezona Někdo to rád Bezruč zahájena

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,