Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Setkání s Václavem bude v Uffu

  Projekt Setkání s Václavem připomene nejvýraznější postavu českých moderních dějin – Václava Havla. Výstavy, divadelní představení i diskuze připravilo centrum Uffo společně s Knihovnou Václava Havla.

  Havel-Uffo

  Vše začalo návštěvou paní Anny Freimanové z Knihovny Václava Havla v Uffu. Hovořili jsme o možnosti výstavního provedení básnické sbírky Antikódy, podobně jako tomu bylo na piazettě Národního divadla. Ta idea se mi líbila, ale zároveň jsem cítil nutnost představit a připomenout Havlovu osobnost šířeji, v co nejvíce kontextech. A to především proto, že stále intenzivněji vnímám debaty na téma svoboda versus jistoty, zda bylo za komunistů lépe atd. Stručně řečeno se domnívám, že ani po čtvrt století neumíme se svobodou nakládat, popisuje vznik projektu ředitel Uffa Libor Kasík s doplněním, že nezanedbatelnou motivací byl i Havlův vztah k Trutnovsku.

  Základem projektu bude výstava vizuální verze experimentální básnické sbírky Antikódy v přízemním foyer Uffa. V témže místě bude rovněž projekce fotografií Bohdana Holomíčka, který patřil do skupiny lidí blízkých Václavu Havlovi. Promítané snímky budou součástí prostoru, ve kterém bude každým okamžikem vznikat originální obraz. Setkání s Václavem bude mít ale i divadelní rozměr. Setkání bude gradovat 14. dubna, kdy v Uffu odehrajeme dvě představení. Nejdříve to budou Antiwords souboru Spitfire Company, jež jsou inspirovány Havlovou Audiencí, a které zaznamenaly skutečně velké úspěchy v zahraničí. Mluvené slovo je zde nahrazeno pohybem, přesto ale myslím, že se performerkám velmi dobře daří vystihovat podstatná Havlova sdělení. Od osmé hodiny večerní pak bude následovat známá Zahradní slavnost v podání Divadla Na tahu. Chtěli jsme předvést dnes již možno říci klasické Havlovo absurdní drama a zároveň dát prostor mladým, ale již mezinárodně etablovaným umělcům, kteří se dílem Václava Havla inspirovali, vysvětluje Kasík. Součástí celé akce bude i přednáška Daniela Kroupy určená středoškolákům. Jejím tématem bude jeden z nejlepších Havlových textů, esej Moc bezmocných.

  Setkání s Václavem

  Antikódy

  Vernisáž 26. 3. 2014, výstava otevřena 27. 3. – 14. 4. 2014**UFFO – foyer

  Fotografie Bohdana Holomíčka

  Projekce 27. 3. – 14. 4. 2014**UFFO – foyer

  Antiwords

  Soubor Spitfire Company v režii Petra Boháče, 14. 4. 2014**UFFO**17:00 hodin**180 Kč

  Zahradní slavnost

  Divadlo Na tahu, Praha v režii Andreje Kroba, 14. 4. 2014**UFFO**20:00 hodin**180 Kč

  • Autor:
  • Publikováno: 25. března 2014

  Komentáře k článku: Setkání s Václavem bude v Uffu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,