Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Setiny Bohumily Grögerové

  Výstava SETINY, otevřená v loňském roce k nedožitým stým narozeninám spisovatelky a překladatelky Bohumily Grögerové, se stala inspiračním zdrojem a zároveň kulisami pro natáčení experimentálního filmu režisérky a dokumentaristky Hany Novákové. Prostor výstavy zůstává návštěvníkům otevřen až do konce sezony 30. října 2022.

  Foto: C. Bachratý

  V geomantické stavbě letohrádku Hvězda v uplynulých dnech performovali tanečnice a tanečníci z pražské Konzervatoře Duncan Centre pod vedením choreografky a taneční pedagožky Evy Blažíčkové, zakladatelky školy. Improvizované taneční představení odpovídá na instalace v pěti tematických místnostech výstavy, které reagují na jednotlivé fáze tvorby i života Bohumily Grögerové: Láska – Tvorba – Zrcadlení – Proměna – Smrt. V experimentálním filmu, stejně jako ve výstavě, se snažíme dát hlas spisovatelce samé a nijak ji neinterpretovat. Interpretací svého druhu je ale pochopitelně už scénografie výstavy a výběr předkládaných textů, uvádí kurátorka výstavy a zároveň režisérka Hana Nováková.

  Multižánrový projekt propojující literaturu, film, architekturu a tanec se tak pokouší odpovědět na otázku, jak by na stávající stav světa reagovalo hnutí konkretismu a dílo Bohumily Grögerové dnes – pomocí živého fyzického světa, nezprostředkovaného písmem, který reprezentuje samo lidské tělo.

  Výstava v letohrádku Hvězda zůstává návštěvníkům otevřena až do konce října tohoto roku, spolu s několika doprovodnými akcemi včetně komentované prohlídky a odložené přednášky portugalistky a překladatelky Šárky Grauové. Kompletní informace k projektu a výstavě návštěvníci najdou na webové stránce setiny.cz, kde je možné zhlédnout také video prohlídku výstavy. Připravovaný experimentální film Hany Novákové, který se pokusí zprostředkovat českou autorku domácímu a také zahraničnímu publiku, bude poté promítán v Českých centrech a ve vybraných zahraničních galeriích.

  Bohumila Grögerová se narodila 7. srpna 1921 v Praze. Pracovala na redaktorských pozicích a jako cizojazyčná korespondentka, od roku 1951 působila v nakladatelství Naše vojsko. Poezii začala publikovat již ve školních časopisech, soustavnější texty a zejména překlady z německé literatury uveřejňovala od roku 1956. Celý život si pořizovala deníkové záznamy, které nakonec společně s Josefem Hiršalem obtiskla do známého cyklu Let let. V roce 2009 získala její básnická sbírka Rukopis ocenění Magnesia Litera v kategorii poezie a kniha roku.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. června 2022

  Komentáře k článku: Setiny Bohumily Grögerové

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,