Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Šestkrát slovenské divadlo

  V květnu a červnu uvede Divadlo Bez zábradlí již 19. ročník festivalu Slovenské divadlo v Praze. Patronkou letošního ročníku festivalu je slovenská herečka Zdena Studénková .

  sldiv2014-banner683x200-2

  Festival byl slavnostně zahájen v pondělí 26. května. Divadlo Štúdio L+S Bratislava uvedlo komedii Ani za milion s Kamilou Magálovou v hlavní roli . Závěr festivalu bude patřit v úterý 17. června mladé slovenské herečce Slavě Daubnerové, jež představí sólovou pohybově-vizuální performanci inspirovanou dílem fotografky Francescy Woodman a pocitem pomíjivosti, který fenomén fotografie vyvolává. Projekt Untitled obdržel Cenu Dosky za inscenaci, režii a nejlepší ženský herecký výkon.

  Untitled FOTO ARCHIV

  Pohybově-vizuální performance Untitled FOTO ARCHIV

  Program

  pondělí 26. května 2014

  Štúdio L+S Bratislava – Michaela Doleželová a Roman Vencl: Ani za milión

  Režie Jakub Nvota

  Hrají Kamila Magálová, Marián Geišberg
  Co má společného zpustlý strážce majáku s madam z nejvyšší francouzské společnosti? Přece vůbec nic! Přesto spolu stráví den a noc na bohem zapomenutém místě. Bojují o holý život a mají společné tajemství, které navždy spojí jejich životy. Detektivní komedie, ve které je všechno jinak, než se zdá a jisté je jen to, že za humornými situacemi se skrývá vrah.

  úterý 27. května 2014

  Astorka Korzo ´90 – William Shakespeare: Sen svätojánskej noci

  Režie Ondrej Spišák

  Hrají Miroslav Noga, Marta Sládečková, Peter Šimun, Róbert Jakab, Rebeka Poláková, Juraj Kemka, Zuzana Konečná, Boris Farkaš, Lukáš Latinák, Marián Miezga, Matej Landl, Ady Hajdu, Marián Labuda ml., Vlado Černý, Zuzana Porubjaková / Ágnes Jókai ad.
  Moderní pohled na téma láska. Slavná Shakespearova svatební komedie zasazená do současnosti a „exotiky hodinového hotelu“. Literární fond ocenil invenční režijní pojetí Výroční cenou 2012. Marta Sládečková, Peter Šimun a Miroslav Noga získali za mimořádné herecké výkony Prémii Litfondu 2012.

  pátek 30. května 2014

  Slovenské komorné divadlo Martin – Dodo Gombár, Róbert Mankovecký: www.narodnycintorin.sk

  Režie Dodo Gombár

  Hrají Henrieta Jančišinová – Kolláriková, Zuzana Rohoňová, Nadežda Vladařová, Marek Geišberg, Dano Heriban, Karol Čičmanec, František Výrostko, Dominik Zaprihač, Róbert Mankovecký
  Pilotní díl jevištního sitcomu s hudbou Daniela Heribana, Marka Geišberga a Róberta Mankoveckého nás zavede na martinský hřbitov, kde se na svém posledním odpočinku setkávají největší osobnosti našeho národního života, ale i několik bezejmenných postav, které pro národ neudělaly téměř nic a pes, který pro národ neudělal vůbec nic.

  Úterý 3. června 2014

  Slovenské národné divadlo – Ivan Vyrypajev: Ilúzie

  Režie Eduard Kudláč

  Hrají Zuzana Kocúriková / Emília Vášáryová, Božidara Turzonovová, Martin Huba, Dušan Jamrich
  Hořko-směšné komorní drama. Dva manželské páry na sklonku života bilancují, zpovídají se jeden druhému a najevo vyjde nejedno překvapení. Autentické a hluboké mapování životních vzletů a pádů před opuštěním Mléčné dráhy… Jedinečný pokus o definici nedefinovatelných vzorců osudů je příležitostí pro skvělé herce a otevřené a přemýšlivé diváky.

  Neděle 15. června 2014

  Radošinské naivné divadlo – Stanislav Štepka: Sčista-jasna

  Režie Ondrej Spišák

  Hrají Stanislav Štepka, Richard Felix, Vladimír Svitek, Maruška Nedomová, Mojmír Caban alebo Svätopluk Malachovský, Michal Kubovčík alebo Ondrej Hraška, Michaela Szöcsová alebo Gabriela Marcinková, Daniela Tomešová, Ladislav Hubáček, Marcela Vilhanová
  Druhá divadelní zpráva o dvacátém století z pohledu Štepkovy rodné obce Radošina. Pokračování úspěšné hořko-směšné komedie Polooblačno (1900-1950). Historické, společenské, ale především lidské osudy západoslovenské obce a jejích obyvatel se završují v tragikomických příbězích od počátku nástupu socialismu v padesátých letech do roku 2000.

  útery 17. června 2014

  Divadlo P.A.T. Bratislava – Sláva Daubnerová: Untitled

  Koncept, režie, performerka Sláva Daubnerová
  Sólová pohybově-vizuální performance inspirovaná dílem americké fotografky Francescy Woodman (1958 – 1981), známé svými černobílými fotografiemi, na kterých zobrazovala své nahé tělo v různých polohách, fragmentech, gestech či v pohybu. Inscenace o pomíjivosti života získala divadelní ocenění DOSKY 2013.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. května 2014

  Komentáře k článku: Šestkrát slovenské divadlo

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,