Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Sedmnáct buddhistických mnichů v Karlíně

  XXIII. ročník festivalu TANEC PRAHA 2011 proběhne v červnu kromě hlavního města v dalších devíti městech České republiky – v Brně, Českém Krumlově, Českých Budějovicích, Chocni, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Plzni a Valašském Meziříčí.

  Jsme rádi, že si současný tanec nachází své publikum v takové míře i mimo Prahu, říká Yvona Kreuzmannová, předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha. Do regionů se mezi 4. a 23. červnem vydají jak přední zástupci české taneční scény – například s několika představeními soubor NANOHACH, dále 420PEOPLE, DOT504, VerTeDance – tak i zahraniční tvůrci, například maďarský choreograf Ferenc Fehér, italská choreografka Ambra Senatore, slovensko-řecký soubor RootlessRoot Company nebo německý soubor Public in Private. Velkou zásluhu na regionálních představeních mají místní spolupořadatelé, doplňuje Kreuzmannová. V Brně je to Bezbariérové divadlo Barka a o. s. Natřikrát, v Českém Krumlově Městské divadlo Český Krumlov, v Olomouci Divadlo Konvikt o. s., v Pardubicích Divadlo 29 a Terra Madoda, v Plzni o. s. Johan a ve Valašském Meziříčí Klub Tempo Zašová. V Českých Budějovicích se představení konají v rámci festivalu Město v pohybu, v Chocni v rámci Skorofestivalu, v Ostravě v rámci Tanec Ostrava. V Plzni je navíc pro zájemce připravený taneční workshop Ference Fehéra organizovaný s Dance Center Eagle.

  Pražská část festivalu…

  se koná od 6. do 29. června. Hlavním programovým lákadlem je inscenace Sutra, kterou vytvořil v prestižním londýnském divadle Sadler’s Wells vlámský choreograf a tanečník Sidi Larbi Cherkaoui se sedmnácti mladými buddhistickými mnichy z původního šaolinského kláštera z čínské provincie Henan. Sutra nadchne jak milovníky akrobacie a bojových umění, tak náročné publikum současného tance. Navíc bude Praha jedním z posledních míst světového turné tohoto úspěšného projektu říká Yvona Kreuzmannová. Toto dílo doprovázené originální živou hudbou a již při své londýnské premiéře roku 2008 sklidilo u odborné veřejnosti i publika nesmírný ohlas. V Praze se představí třikrát – od 25. do 27. června v Hudebním divadle Karlín. Zakončení festivalu 29. června obstará – opět v Hudebním divadle Karlín – neméně slavný britský soubor Akram Khan Company. Představí svou nejnovější choreografii Vertical Road inspirovanou mystickou tradicí súfismu. Na letošním festivalu se opět sešla velká jména světové taneční scény. V rámci slavnostního zahájení vystoupí „staří známí“ Granhøj Dans. Dále bude k vidění ikona současného kanadského tance a bývalá hvězda souboru La La La Human Steps Louise Lecavalier nebo choreografka Nederlands Dans Theatre – také kanadská rodačka – Crystal Pite, která představí práci svého souboru Kidd Pivot Frankfurt RM. Mezi další významné hosty patří slovensko-řecké duo Jozef Fruček-Linda Kapetanea vystupující pod názvem RootlesRoot Company, italský soubor Compagnia Zappalà Danza nebo španělská choreografka Roser López Espinosa. Mladá evropská scéna včetně té české se představí v Evropských tanečních laboratořích, jejichž program vznikl na doporučení mezinárodní jury evropské taneční sítě Aerowaves po zhlédnutí téměř 600 přihlášených děl.

  Festival letos nabídne v rámci hlavního programu také dětská představení, mj. i souboru Kyklos Galaktikos, jehož profil jsme přinesli nedávno na i-DN (Vítejte ve své hlavě). V rámci doprovodného programu dále workshopy pro profesionální tanečníky, taneční cykloperformanci Nanohach na kole! a výstavu fotografií z inscenace Vertical Road britské Akram Khan Company.

  Přesný program i informace o vstupenkách najdou zájemci na www.tanecpraha.cz.

  ///

  TANEC PRAHA 2011 | XXIII. Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla

  6.– 29. června 2011

  Ponec, Hudební divadlo Karlín, Nová scéna ND

  Praha, Brno, České Budějovice, Český Krumlov, Choceň, Pardubice, Plzeň, Olomouc, Ostrava, Valašské Meziříčí

  • Autor:
  • Publikováno: 11. května 2011

  Komentáře k článku: Sedmnáct buddhistických mnichů v Karlíně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,