Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Sedmkrát Martinů na ČT art

  Jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů dvacátého století by v úterý 8. prosince oslavil sto pětadvacáté narozeniny. Soukromý život i uměleckou tvorbu Bohuslava Martinů připomene divákům po čtyři večery program ČT art. Nabídne i premiéru Eposu o Gilgamešovi v podání brněnské filharmonie s proslulým sólistou Adamem Plachetkou.

  návrat z exilu

  FOTO ARCHIV ČT

  Snímky z pořadu Klobouk dolů: Návrat z exilu FOTO ARCHIV ČT

  Bohuslav Martinů nastoupil již v šestnácti letech jako nadějný talent na Pražskou konzervatoř, z níž byl však po čtyřech letech vyloučen. Několik následujících let působil v Paříži, odkud v roce 1940 emigroval do zámoří. Dokument Bohuslav Martinů a Amerika, který ČT art nabídne ve čtvrtek, se zaměřuje na jeho působení ve Spojených státech, kde si získal renomé jednoho z nejvýznamnějších skladatelů své doby. Návrat z exilu popisuje stejnojmenný dokument, který ČT art odvysílá ve středu 9. prosince.

  Na nevšední přátelství i spolupráci mezi Bohuslavem Martinů a řeckým spisovatelem Nikosem Kazantzakisem, autorem díla Řek Zorba, se zaměřuje sobotní dokument Milý příteli Martinů. Na dokument naváže televizní zpracování opery Řecké pašije, kterou Martinů složil právě podle románu známého spisovatele. Světové premiéry opery se ovšem ani jeden z umělců nedožil.

  Nedělní večer nebude na rozdíl od předchozích již dokumentárním, ale hudebním. Při premiérovém uvedení vokálního díla Epos o Gilgamešovi se diváci mohou zaposlouchat do tónů brněnské filharmonie a zpěvu Adama Plachetky, v následně uvedeném Koncertu pro cembalo a malý orchestr pak do originální kombinace klavíru a cembala, jež bylo v době zkomponování díla takřka zapomenutým a nevyužívaným nástrojem.

  Program ČT art ke 125. výročí narození Bohuslava Martinů
  středa 9. 12. Klobouk dolů: Návrat z exilu
  čtvrtek 10. 12. Kulturní fenomény: Bohuslav Martinů a Amerika
  pátek 11. 12. Dokumentární klub: Otvírání studánek
  sobota 12. 12. Milý příteli Martinů
  sobota 12. 12. B. Martinů: Řecké pašije
  neděle 13. 12. Epos o Gilgamešovi – Bohuslav Martinů
  neděle 13. 12. B. Martinů: Koncert pro cembalo a malý orchestr

  • Autor:
  • Publikováno: 7. prosince 2015

  Komentáře k článku: Sedmkrát Martinů na ČT art

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,