Divadelní noviny Aktuální vydání 14/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

14/2024

ročník 33
3. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Scénická čtení o historii Chebska

    Západočeské divadlo v Chebu vstupuje do své nové sezóny, nazvané Extra echt epesně česká sezóna, inscenovaným čtením dvou aktovek, které byly napsány na zakázku přímo na tělo chebskému souboru. V září uplyne 700 let od připojení Chebska k zemím Koruny české, k němuž došlo za vlády Jana Lucemburského. Scénické čtení za oponou Západočeského divadla bude součástí velkých oslav, kterými si město Cheb své kulaté výročí připomíná.

    Západočeské divadlo v Chebu Foto Dana Čecháková

    Právě události z roku 1322, spojené s připojením strategicky důležitého hraničního území, byly totiž tématem, které dostali za úkol oslovení autoři zpracovat. Oba zkušení dramatici se svého úkolu ujali s nadhledem a humorem, ale i s patřičnou dávkou vědomostí o dějinných souvislostech.

    Aktovku Třináctsetdvacetdva pojal její autor, karlovarský herec Viktor Braunreiter, jako procházku zásadními událostmi, které Chebsko utvářely. Trojici radních z roku 1322, která projednává souhlas s připojením k zemím Koruny české, se zhmotňují vzpomínky na prvotní slovanské osidlování území, první zmínku o Chebu z roku 1061, na pobyt císaře Fridricha Barbarossy a jeho stavbu hradu i na velký požár města. Při svém rozhodování zvažují, zda si převážně německé obyvatelstvo zvykne na podivné české zvyky jako velikonoční pomlázku, vánočního kapra nebo nevyslovitelnou hlásku RŽ.

    Druhá aktovka z pera Milana Šotka, nazvaná Nebeská plichta, je lehce inspirována Českým nebem Divadla Járy Cimrmana. Odehrává se v nebi za našich dní, kde se po letech setkává Jan Lucemburský se svým rytířem Plichtou ze Žerotína, s Fridrichem Habsburským a Ludvíkem Bavorem. Pod vedením svatého Václava rozhodují o tom, co se má na českém území odehrát v letošním roce. Mimo jiné otevřou kauzu možného navrácení Chebska Německu, což je otázka natolik sporná, že k jejímu vyřešení je třeba povolat ještě dalšího hlasujícího. Co na tom, že to možná ani není člověk…

    Obě hry jsou prošpikovány řadou historických i popkulturních odkazů. Také kvůli snazší orientaci v nich se Západočeské divadlo rozhodlo vydat při této příležitosti obě aktovky knižně s bohatým jmenným rejstříkem osob i s časovou osou událostí. Publikace je neprodejná, diváci ji mohou získat při návštěvě scénických čtení, zároveň slouží jako divadelní program.

    Inscenovaná čtení Třináctsetdvacetdva a Nebeská plichta uvádí Západočeské divadlo v prostoru za oponou ve čtvrtek 8. a v pátek 9. září vždy v 10, v 17 a v 19 hodin. Půl hodiny před odpoledními představeními se bude v kavárně Thálie konat dramaturgický úvod. Vstupné je zdarma, ovšem kvůli omezené kapacitě je třeba si místo předem zarezervovat.

    ///

    Viktor Braunreiter: Třináctsetdvacetdva, režie Zdeněk Bartoš, dramaturgie Martina Pokorná, výprava Tereza Vydarená. Hrají: V. Braunreiter, J. Švec, K. Pokorná, P. Németh, P. Richta, M. Hniličková, D. Beneš, J. Skopec, P. Marek, P. Bařina, M. Švarc, R. Urbanová, S. Van Vleet nebo Eliška Huber Malíková, V. Čelebić.

    Milan Šotek: Nebeská plichta, režie Zdeněk Bartoš, dramaturgie Martina Pokorná, výprava Tereza Vydarená. Hrají: D. Beneš, M. Švarc, V. Braunreiter, V. Čelebić, P. Németh, P. Richta.

    • Autor:
    • Publikováno: 6. září 2022

    Komentáře k článku: Scénická čtení o historii Chebska

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,