Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2018

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2018

ročník 25
11. 12.–24. 12. 2018
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Sametové posvícení 2017

  Je to tady! Česká republika čelí invazi! Ale pozor – jde o invazi kachen! Množí se poplašné zprávy a „fake news“, které odvádějí pozornost od důležitých problémů naší společnosti. Některé zprávy působí tak absurdně, že nevíme, zda je brát vážně, nebo je označit za novinářské kachny.

  Hranice mezi žertem a krutou realitou se stírá. Proto je třeba pěstovat schopnost kritického myšlení a schopnost odstupu. Neskákejme na každý špek, protože za každým špekem číhá pekáč!

  Co je sametové posvícení?

  Sametové posvícení je tak trochu jiná oslava 17. listopadu. Satirický průvod masek se hravě a inteligentně vyjadřuje k současným společenským problémům. Průvodu se účastní nejrůznější občanské iniciativy a spolky, které pomocí masek v nadživotní velikosti zhmotňují palčivá témata, kterými se dlouhodobě zabývají, nebo která se jich momentálně dotýkají.

  Příprava masek probíhá týdny před akcí v dílnách, kde se potkávají různorodí lidé s podobným názorem na určitou věc. Ve spolupráci s výtvarníky společně problém „hnětou“, tříbí v diskuzi, transformují v něco nového, v autorské dílo. Všichni přitom popouští uzdu své kreativitě! Hrají si, přehání, parodují a užívají nadsázky.

  Recese a satira přesazují kritizovaný problém mimo rovinu všednosti a tím nutí nejen přihlížející ale i aktéry k zamyšlení. Satira a schopnost sebereflexe jsou zároveň tou nejúčinnější hrází proti populismu, demagogii a a totalitě všeho druhu.

  Sametové posvícení 2016. FOTO archiv festivalu

  Toto není kachna! Toto je Sametové posvícení!

  Toto není kachna! je mottem šestého ročníku Sametovéhoposvícení. Jde o průvod masek s hudbou a alegorickými vozy, který se již podrurhé se koná pod záštitou Festivalu svobody. Posvícení se inspiruje basilejským svátkem Fassnacht a jeho cílem je kultivovat formu politického protestu pomocí nadsázky, humoru a satiry. Věříme že tímto způsobem je možné přetavit frustraci a hněv v pozitivní kreativní energii. Závažná témata jsou podávaná s humorem a nenabízí divákům vždy jasná řešení, ale možnost zamyšlení a nadhledu. Místo skandování hesel a vrhání pukavců, která společnost rozdělují, chceme naopak pomocí hudby a barevných obrazů vtáhnout do hry všechny diváky.

  Průvod tvoří občanské iniciativy, které se dlouhodobě věnují palčivým problémům, se kterými se naše společnost musí utkávat, chce-li samu sebe nazývat demokratickou a otevřenou. Letošní témata se dotýkají oblasti společenské (Konsent, Tosara, KC Žitná 35), ekologické (Greenpeace, studenti Sociální a kulturní ekologie, žáci Scio školy), zdravotnické (Rozálio a divadlo Malá sestra)a kulturní (POPP, Roztoč a dětská klika).

  • Sociální témata

  KONSENT je známý kampaní KDYŽ TO NECHCE, TAK TO NECHCE, která bojuje proti sexuálnímu násilí a mýtům, které kolem něj panují. Téma Rozjetej vlak nezastavíš v podobě vlako-penisu a masek predátorů upozorňuje na omlouvání sexuálního násilí pomocí líčení mužů jako „lovců“ či „šelem“, kterým jejich pudy znemožňují sebekontrolu.Výtvarnice: Josefína Jonášová.

  TOSARA se posvícení účastní už potřetí a letos s mottem Tady něco nehraje! poukazuje prostřednictvím šachovnice, kde hrají jen bílé figurky, na potřebu inkluzivního vzdělávání. Výtvarnice: Marie Veselá.

  KC ŽITNÁ 35se věnuje bezdomovectví a jeho příčináma vytáhne do ulic s hlemýždími ulitami a heslemŽivot pod mostem, aneb kde jsme dnes my, můžete být zítra i vy. Výtvarnice: Kateřina Ebel.

  • Ekologie

  GREENPEACE se průvodu účastní již tradičně a letos se věnuje tématu zamoření prostředí a zejména vod plastem. Představí Exkluzivní destinaci v Tichomoří v podobě ostrova z plastu.  Výtvarnice: Dora Krátká.

  STUDENTI EKOLOGIE A OCHRANY PROSTŘEDÍ budou v maskách křivé zeleniny bojovat proti plýtvání potravinami pod heslem Nemyslíš? Zaplatíš (za věci, co vyhodíš). Výtvarnice: Vendula Sokolová.

  ŽÁCI SCIO ŠKOLYproti pytlákům míří svým výjevem na lov ohrožených druhů zvířat. Výtvarnice:  Michaela Tůmová.

  • Zdravotnictví

  DIVADLO MALÁ SESTRA upozorňuje na přílišné rozšíření nástřihu a dalších problematických praktik v českých porodnicích, které hodlají ztvárňují poměrně explicitně pod názvem Nástřih do každé rodiny. Výtvarnice: Kristýna Kužvartová.

  ROZALIO Z. S. se zabývá riziky povinného očkování, které ztvární výjevem Povinná očkovací loterie. Výtvarnice: Kateřina Bartošová.

  • Kultura

  POPP čiliPéče o památkovou péčitepe praktiky ministerstva kultury, které podle ní při rozhodování v oblasti péče o architektonické památky podléhá vnějším tlakům a slouží soukromým zájmům.Výtvarnice: Martina Walterová.

  ROZTOČ představí pod názvem Vlastička čtyři adeptky na ztělesnění moderního ideálu vlasti.Výtvarník: Josef Koblic.

  DĚTSKÁ KLIKA, která coby průvod kačen ztvární zastřešující téma Toto není kachna. Výtvarnice: Marta Červáková.

  Basel Fasnacht 2016. FOTO BF

  Naše inspirace – basilejská Fasnacht

  Organizátory před několika lety zaujala tradiční slavnost, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období – Fasnacht. Tradice tohoto průvodu sahá až do středověku, svou formou nicméně reflektuje současné kulturní, politické a sociální problémy.

  Fasnacht trvá 72 hodin, sestává ze zhruba 300 skupin a 12 000 aktivních účastníků. Další desítky tisíc lidí celé události přihlížejí.

  Fasnacht posiluje identifikaci obyvatel s vlastním městem, zásadním způsobem ovlivňuje míru občanské angažovanosti, šíří dobrou náladu. V rámci přípravné fáze dochází k propojování příslušníků z nejrůznějších sociálních a společenských vrstev. Vytvářením a posilováním těchto společenských sítí Fasnacht pomáhá kultivovat občanskou společnost.

  Sametové posvícení navazuje na všechny tyto aspekty Fasnacht, které ovšem přesazuje do českého prostředí.

  Sametové posvícení oživí letos veřejný prostor 6. ročníkem. Srdečně Vás zveme!

  ///

  Trasa letošního průvodu satirických masek:

  13:00 defilé na Náměstí Republiky

  13:30 – 15:15 Celetná ulice, Staroměstské náměstí, Křižovnické náměstí (pauza), Karlův most

  15:15 defilé na Kampě

  16:30 defilé v rámci akce Korzo Národní

  17:30 defilé na Můstku

  18:00 slavnostní zakončení na Náměstí Republiky

  V průvodu budou: Divadlo Malá sestra, Greenpeace, Komunitní centrum Žitná 35, Konsent, Péče o památkovou péči, Rozalio, Roztoč, SCIO školy, Studenti ekologie, Tosara.

  Pokud byste se ke komukoliv z nich chtěli přidat, máte možnost! Vrobte si svou masku a proneste ji Prahou spolu s vybranou skupinou.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. listopadu 2017

  Komentáře k článku: Sametové posvícení 2017

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,