Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Sametové posvícení 2016

  Ve čtvrtek 17. 11. již popáté projde Prahou satirický průvod masek, ve kterém pražské občanské iniciativy ve spolupráci s výtvarníky tematizují problémy, kterými se zabývají.

  sametove-posviceni-2016-plakat_17-11

  Co pálí, nebo co by raději nepálili Greenpeace? Čím se krmí monstrum v nás, bude v tom fóra um? Jakou míru strachu naměří barometrNadace Brucke? Kolik se toho ještě musí natlačit do papiňáku studentovy hlavy? Jaké je to chodit s vlastním košem a co asi trápí iniciativu Bezobalu? Co zlatého a třpytivého se zjevilo Vzájemné komoře čínsko-české smíšené spolupráce?  A co děti, mají kde pochodovat? V rámci Sametového posvícení rozhodně ano! 

  V poslední době jsme víc a více svědky toho, že se se satira a parodie jako by stírala s realitou. Sametové posvícení ale nabízí satiru záměrnou, tu, která umožňuje s humorem a nadsázkou referovat o vážných tématech, říká Olga Cieslarová, organizátorka průvodu. V době sílícího populismu a extremistických proudů připomíná letošní motto A co si krmíš ty? fakt, že je to především na nás, jaké síly v sobě krmíme, či si necháváme krmit. V průvodu můžete čekat zvířecí tematiku, ale nejen to. Akce se letos zúčastní 7 skupin, které v posledních týdnech pod vedením výtvarníků připravovali masky, stavěli konstrukce a psali pamflety. Líbilo by se mi, kdyby se za pár desítek let účastnilo Sametového posvícení tisíce lidí. Abychom společně a s humorem dávali zprávu o tom, jak vnímáme společenské dění, dokázali se společně zasmát i tematizovat nešvary naší doby. A aby se politici třásli, jak budou přetřásáni, dodává Josef Koblic, hlavní výtvarník a vedoucí dílen. Inspirací pro vznik Sametového posvícení je basilejský karneval zvaný Fasnacht. Průvodu se tradičně účastní i několik basilejských hudebníků.

  Pojďte s námi i letos oslavit svobodu satirou!

   sametove-posviceni-logo_bile

  HARMONOGRAM

  16. 11. CHARIVARI – předvečerní chození v maskách a s hudbou ulicemi Starého města, začátek v 18:00 před kavárnou Zázemí, Bartolomějská 13

  17. 11. SAMETOVÉ POSVÍCENÍ

  14:30 Defilé (představení klik) na Kampě (před kavárnou Mlejn)

  15:00 průvod vyráží přes Čertovku – Maltézské náměstí – Lázeňská – Mostecká – Karlův most – Smetanovo nábřeží – Národní třída, 16:30 Defilé (v rámci Korzo Národní), 16:45-17:15 přestávka na Jungmannově náměstí, 18:00 Defilé Václavské náměstí (v rámci Konczertu pro budoucnost), zakončení

  DÍLNY jsou v plném proudu, je možné přijít nafotit vznikající masky (Kavárna Liberal, Heřmanova 6) a alegorické konstrukce – tzv. laterny (Kolbenka).

  Akce je součástí Festivalu svobody. 

  Více zde:

  www.sametoveposviceni.cz

  facebook.com/sametoveposviceni, twitter.com/Samet_Posviceni

  ///

  sametove-posviceni-logo_cerne

  Iniciativa: Greenpeace

  Motto: Nacvičme si dýchání na dobu bez uhlí

  Anotace: Vítejte v budoucnosti bez uhlí, kde uhlí už neletí! Sláva plícím, sláva čistému vzduchu. Zbytečné investice do uhlí jsou minulostí, stejně jako 1700 předčasných úmrtí ročně. Jedeme na obnovitelné zdroje. Dýchejte s námi!

  Výjev: Masky gigantických nosů, konstrukce (tzv. laterna) piedestalu se svítícími plícemi, performer – cvičitel, který předcvičuje dýchání a komentuje téma.

  Výtvarník: MarkétaStará

  www.greenpeace.cz

  Iniciativa: Nadace Brücke/Most, Glückauf – Gymnasium Dippoldiswalde a další

  Motto: Barometr strachu

  Anotace: Umíme změřit strach. Ten strach, který vyvolává uprchlická krize, její možná řešení i uprchlíci sami. V České republice zatím náš barometr měří pozoruhodný výsledek: čím méně uprchlíků, tím více strachu!

  Nápad podílet se na Sametovém posvícení vznikl během dvanáctidenního česko-německého workshopu Not in our countries, kterého se účastnili odborníci na téma migrace a integrace z obou zemí. Nedokážeme navrhnout ideální řešení, jak se k uprchlické otázce postavit. Je ale na nás, jestli se ke strachu postavíme čelem, či zda se jím necháme ovládat.

  Výjev: Masky osvětlených zeměkoulí, kostýmy ze zlatých termofólií (jež dostávají uprchlíci při výstupu z moře), laterna – barometr strachu.

  Výtvarník: Helena Jiráková, Marta Červáková

  www.pragkontakt.de

  Iniciativa: Studenti Gymnázia Na Zatlance

  Motto: Nepřetlakujte nás!

  Anotace: Studenti jsou pod neustálým tlakem uzavřeni v papiňáku biflování, výkonů, skvělých školních výsledků.. přitom v nich ledacos doutná a kypí a zvedá to poklici! Jejich názory, talenty, nápady, chtějí ven.. právě teď!!!

  Výjev: Velký papiňák, ze kterého uniká pára.

  Výtvarník: Romana Bartůňková

  www.zatlanka.cz/

   …

  Iniciativa: Vzájemná komora čínsko-české smíšené spolupráce

  Motto: Zjevení Zlaté pandy

  Anotace: Komora je sdružením osob. Posláním komory je napomáhat. Činnost komory spočívá v rozšiřování a v pořádání. Komora spolupracuje s institucemi a orgány. Komora poskytuje služby. Komora pořádá akce. Komora hájí zájmy. Komora je.

  Výjev: Konstrukce Zlaté Pandy, jíž se zbožně klaní zástupci české politiky v čele s Jaroslavem Tvrdíkem. Tv Pandov uvádí.

  Výtvarník: Kateřina Bartošová

  www.sinopsis.cz

  Iniciativa: FÓR_UM & friends

  Motto: A co si krmíš ty?

  Anotace: Jaké zvíře si krmíme sami v sobě a jaké si nechává krmit náš národ? Je to lev, krysa, prase či něco jiného? Čemu dáváme přednost, jaké krmivo mu podáváme, kdo si krmí co? V nás i v našem národě žije a přežije?…to zvíře, které budeme krmit.

  Výjev: Vozatajové (Basilejští bubeníci) vedou kněžnu Libuši, prorokující události dnešní doby. Laternu trojhlavého českého lva (hlava krysy, prasete a lva) krmí různí politici v kostýmech ZOO-krmičů. Za laternou jdou různá lido-zvířata, přestavující to, co si kdo krmíme.

  Výtvarníci: Josef Koblic, Eliška Sokolová, Martina Walterová, Kristýnačí?

  www.sametoveposviceni.cz

  Iniciativa: Bezobalu

  Motto: Chodím se svýmkošem

  Anotace: Miluji, když mě objímá ze všech stran. Miluji se do něj nořit. Potřebuji být stále s ním. Miluji nakupovat nové věci ve spoustě obalů a plnit ho jimi. Můj koš, mé všechno.

  Výjev: Jaké kreace lze vytvořit z obalů? Odpadkový koš je velkou inspirací.

  Výtvarník: Michaela Tůmová ve spolupráci se studenty Gymnázia E. Krásnohorské

  www.bezobalu.org

  Dětská klika – karnevalový mišmaš, hlavně masky ptáčat a lvíčat, budou rozhazovat konfety a sladkosti

  Výtvarník: Ela Doležalová

  ///

  FÓR_UM 11. 11. 2016

  • Autor:
  • Publikováno: 16. listopadu 2016

  Komentáře k článku: Sametové posvícení 2016

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,