Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Sametová dramatika

  Studio Ypsilon připomene již po deváté výročí sametové revoluce opět tak trochu jinak. Tak trochu CUTE. Po loňské pauze, kdy se festival nekonal, přichází Ypsilonka s programem plným současné mladé divadelní tvorby. V neděli 17. listopadu se na velké i malé scéně představí Studio Ypsilon/Ypsilon na druhou, Cabaret Calembour, tme divadlo a Divadlo F. X. Šaldy Liberec.

  Festival CUTE dramatiky byl založen v roce 2003 v pražské Ypsilonce jako reakce na tehdejší módní vlnu tzv. cool dramatiky na našich jevištích a současně jako možnost netradičně připomenout výročí sametové revoluce. Jak řekl zakladatel festivalu, režisér Jiří Havelka, chtěl festivalem demonstrovat návrat hravosti.

  Demo Demokracie

  Barbora Vyskočilová, Daniel Šváb, Petr Vršek, Jakub Slach a Petr Hojer v Holičkově projektu Demo demokracie FOTO ROMAN DOBEŠ

  Festivalovou štafetu přebral Braňo Holiček, který současně chystá v Ypsilonce novou premiéru #jsi_user. Festival CUTE má rozhodně svoje místo a tradici vázanou na Studio Studia Ypsilon, které se v minulé sezoně transformovalo do projektu Ypsilon na druhou. Rádi proto pokračujeme ve festivalové tradici a snažíme se přinést to nejlepší, co se za uplynulou sezonu nejen pod hlavičkou Ypsilon na druhou, tedy v prostoru otevřeném novým uměleckým impulsům, odehrálo, přibližuje režisér Holiček.

  PROGRAM FESTIVALU – 17. listopadu 2013

  Plejtvak-poster15.00 Cabaret Calembour: Plejtvák / Malá scéna

  Komedie Milana Šotka o boji o sedm obratlů. Hra realizovaných metafor české malosti a uměleckých kompromisů. Aluze jonášovské i mefistofelovské.

  17.30 tme divadlo: Brkelemeke / Divadlo

  Divadelní road movie. Hra o hře. Hra o cestování. Hra o přátelství. Hra o hraní si na cestě. Brkelemeke je o dvou lidech, kteří cestují, aby žili a žijí, aby byli pořád na cestě. Brkelemeke je boj s logikou a vyznání lásky neznámu a nejistotě.

  18.45 Barbora Kubátová, Jakub Albrecht, Tomáš Dianiška: Cela / Divadelní klub

  Jak dlouho vydrží člověk bez mobilu? Kam schovat pytlík s trávou? Pouta, majáčky, fízly – všechno bylo. Já jsem trpitel, já jsem ten černoch ze Zelený míle. Rozpustilá „true story“ groteska pro tři herce a jednu mříž.

  19.25 Braňo Holiček a kol.: Demo demokracie / Malá scéna

  Demokracie je diskuze. Symptomem nemocné společnosti je nemocná diskuze. Experiment, který zkouší, kam až lze zajít nejen s divákovou, ale i obecně lidskou trpělivostí s tím, co se současně děje a čeho jsme každodenně svědky.

  22.00 Tomáš Dianiška, Braňo Holiček: Přísně tajné: Hrubá nemravnost / Divadlo

  Aneb Jak Alan zachránil svět a narostly mu kozy / Další kousek z úspěšné tvůrčí dílny, která v Malém divadle v Liberci spáchala Googling and Fucking. Ještě jednou o počítačích, tentokrát ale trochu jinak. Alan Turing byl geniální anglický matematik, který ve třicátých letech 20. století vytvořil první funkční matematický model „počítacího stroje“, za druhé světové války rozhodujícím způsobem přispěl k prolomení německého kódu Enigma, a tím i k porážce wehrmachtu a později se podílel na sestrojení prvních počítačů. Byl ale také homosexuál, a provozování homosexuálního styku bylo v Anglii až do šedesátých let klasifikováno jako trestný čin.

  • Autor:
  • Publikováno: 13. listopadu 2013

  Komentáře k článku: Sametová dramatika

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,