Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2024

ročník 33
17. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kritika

    Samet v Brně

    Třicáté výročí sametové revoluce oslavila moravská metropole s grácií i náležitou pompou. Vadou na kráse vzácných dní byla jejich roztříštěnost. Brno se nebylo schopno domluvit na centrální organizaci akce, a tak se svátek studentstva i svobody stal hektickým putováním mezi desítkami zajímavých momentů.

    Třicet: Horizontální oslava v Divadle Husa na provázku přinesla symbolických třicet rozhovorů s třiceti osobnostmi na sametové téma FOTO JAKUB PODEŠVA

    Moje sametová anabáze zažehnuta byla již v podvečer páteční decentně imerzivním happeningem studentů JAMU, vzniklým pod tvůrčí supervizí Iva Krobota a Petra Oslzlého. Svou úderností mě dokázal přenést v čase, sugestivně vtáhnout do atmosféry před zborcením totalitního režimu, a v křehce emotivním závěru dokonce rozněžnit.

    Oslavy přirozeně poznamenaly i letošní Noc divadel, jež tentokrát připadla na 16. listopad. Nezlomné propojení divadla a svobody akcentoval především nezávislý Buranteatr, jenž široce proklamoval svou přítomnost na pražské demonstraci Milion chvilek pro demokracii, aby se po návratu blýskl skutečně reprezentativní programovou náloží. K sametovým oslavám odkazovalo především křehce komunikativní svůdné sólo Saudade tanečnice a performerky Alici Minárové či domácí temně existenciální sartrovská variace Deep shit v režii uměleckého šéfa Juraje Augustína.

    Noc divadel byla však jen skromnou předehrou sváteční sametové neděle. Srdcem oslav se již tradičně stal multikulturní festival Brněnský sedmnáctý, jeden z nejzářnějších příkladů ideální organizační kooperace mnoha dílčích, navzájem nepříliš závislých subjektů. Program třetího ročníku rychle se etablujícího festivalu zahrnul veřejné projevy rektorů brněnských univerzit, kněze Marka Váchy či skautů, prezentace univerzit, neziskových organizací a studentských spolků, živelné koncerty kapel Cold Cold Nights, Vees či Circus Brothers nebo slam poetry. Různé aspekty česko-slovenské vzájemnosti pak vtipně připomněla stand-up komedie absolventů JAMU Filipa Tellera a Pavola Seriše Čecháčci a Čoboláci. Závěrečný lampionový průvod rozsvítil Brno a připomněl významná místa listopadu 1989.

    Centrem oslav Masarykovy univerzity se stalo univerzitní kino Scala, v němž se uskutečnila třídenní akce Festival 30 let svobody. Zahrnula filmové projekce, veřejné debaty a výstavu, tematicky rozdělené do tří programových celků: Listopad v rámci Československa a rozděleného světa, Listopad v Brně a Od Listopadu k dnešku.

    Vřící krví divadelnickou byly zásadním způsobem infikovány především dvě akce. Třicet: Horizontální oslava se v prostorách Divadla Husa na provázku stala suverénní demonstrací znovuobjevené sounáležitosti všech tří složek Centra experimentálního divadla. Maraton třicítky rozhovorů disponoval bezproblémovou technickou realizací, neinvazivním moderováním, sympaticky neformální atmosférou i pestrostí vybraných osobností. V ideálním poměru zahrnul odborníky, pamětníky i svérázy.

    Divadelní studio Marta se stalo přirozeným azylem pro večer s názvem Samet očima studentů 17. listopadu. Ani zde nezvítězil sentiment nad racionalitou, kreativní mozek večera a neortodoxní moderátor Ivo Krobot nachystal pestrý koktejl z písní, rozhovorů i audiovizuálních fragmentů, v němž se ke slovu dostaly všechny zúčastněné generace. Niterně procítěnou prezentací apelativního fragmentu z chystané inscenace Mejerchold zaujala studentka absolventského ročníku Hana Drozdová. Zážitek pozitivně poznamenali i studenti muzikálu a recitující pedagogové Lukáš Rieger a Igor Dostálek. Velmi si rovněž cením odvážných vstupů studentů prvního ročníku dramaturgie a režie. Vážení, vytrvejte! Jediné mírné roztrpčení z jinak nadmíru povedeného podniku, který svou přítomností poctila mimo jiné i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová způsobila poměrně nízká účast těch nejočekávanějších: současných posluchačů JAMU.

    Brněnský sametový víkend byl stejně náročný jako okouzlující. Přinesl spoustu barev, vzrušení, zábavy a především řadu nečekaných intenzivních setkání. Oslavy, na které se nezapomene. Radost!


    Komentáře k článku: Samet v Brně

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,