Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  S optimismem na prázdniny?

  Nebyla to vůbec lehká sezona. Jeden ředitel divadla za druhým informoval na nejrůznějších úrovních, že zřizovatelé v průběhu sezony snižují již přislíbené rozpočty na minimum, které bude ve svém důsledku znamenat likvidaci souborů, a tedy i divadel.

  Výrazně pomohla celorepubliková aktivita „Pomozte svému divadlu“, kterou iniciovala (za podpory Herecké asociace a vysokoškoláků) – Asociace profesionálních divadel. Nadějné je, že nezůstalo jen u 32 tisíců podpisů pod petici, požadující systém kooperativního financování divadel v regionech, ale že se tento podnět dostal k projednání na ministerstvo kultury a jako veřejné slyšení do Senátu Parlamentu ČR. Z nových aktuálních reakcí vyplývá, že zastupitelé v některých městech skutečně začali hledat cesty, jak divadlo ve svém regionu zachovat v tradiční kvalitě a působnosti. Tak si držme palce, ať se z herců nestanou pouze OSVČ, kteří si jednou za to, že smějí hrát divadlo – budou platit.

  V souvislosti s neutěšenou situací ve státě (který z republiky vybudoval to­várnu na tunely) je význam kultury den ode dne tristnější. Přitom sofistikovaný průzkum jasně prokázal, že jedna koruna, kterou dá stát na divadla, znamená ná­vrat­nost tří korun. Nejedná se tedy o dotace, ale o investice. A s tímto hrdým sebe­vě­do­mím významu celostátní divadelní sítě bychom měli odejít na prázdniny.

  Co však čeká hereckou rodinu v příští sezoně od nevypočitatelných politiků – neví ani bohyně Thálie. Přesto Vám za Hereckou asociaci všem přeji zasloužený oddych, neutuchající energii a víru, že divadlo je věčné….


  Komentáře k článku: S optimismem na prázdniny?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,