Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Rozumově vím, že všechno skončí

  Poslední rozloučení s divadelním a filmovým hercem Radoslavem Brzobohatým, který ve středu 12. září, pouhý den před svými osmdesátinami, náhle zemřel, bude zítra, 21. září od 12:00 ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice v Praze.

  V pasáži před vchodem do Divadla Radka Brzobohatého, které v pražské Opletalově ulici už osm let nese jeho jméno, se zastavují obdivovatelé jeho herectví u pietního místa s jeho fotografií. Spontánně tu pokládají květiny a zapalují svíčky.

  Oblíbeného představitele chlapských rolí připomíná i Divadlo na Vinohradech, na jehož fasádě zavlály smuteční prapory. Brzobohatý tam působil od roku 1967 přes tři desítky let. Černě orámovaná fotografie doplněná květinou a snímky z některých ze čtyřiceti rolí, které na tomto jevišti vytvořil, je ve venkovní vitríně, hercův portrét s květinou i ve foyeru.

  Divadlo Radka Brzobohatého na svých internetových stránkách děkuje za projevenou soustrast. Ujišťuje, že se bude maximálně snažit, aby i přes tuto smutnou událost dodrželo všechny termíny plánovaných představení. V divadelní pokladně je zájemcům k dispozici kondolenční kniha. Zápisy přibývají i do pietních listů na radnici v Říčanech, kde herec bydlel.

  Novou sezonu mělo Divadlo Radka Brzobohatého zahájit 19. září inscenací Lev v zimě, v níž jeho šéf hrál hlavní roli. Podle informací pokladny je tento večer odvolán. Do konce měsíce je v plánu dalších pět představení, některé role má po něm převzít herec Petr Oliva.

  V jednom ze svých posledních rozhovorů mluvil Radoslav Brzobohatý i o smrti. Na otázku Máte strach ze smrti? odpověděl:

  To není strach. Rozumově vím, že všechno skončí. Nic netrvá věčně. Jednou to přijde, ale vyloženě se smrti nebojím. Na každého přijde řada. Podstatou života je nemít strach ze smrti, ale život užitečně a dobře prožít. Po vzoru Vlastíka Brodského, který od svých dvaceti let všem oznamoval, že zítra skončí v krematoriu, se na smrt malinko připravuju. Oba pocházíme z Valašska, mnoho let jsme spolu kamarádili, a tak už i já doma čas od času řeknu, že tu už zítra nemusím být. Nebojím se toho okamžiku, jen ho oddaluju.

  /pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 20. září 2012

  Komentáře k článku: Rozumově vím, že všechno skončí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,