Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Rozhovor

  Prestiž a respekt se budují dlouho

  Rozhovor s Tomášem Töpferem, prvním prezidentem Herecké asociace (1990–1991)

  Tomáš Töpfer

  V únoru 1990 vám bylo třicet devět let. Proč jste se odhodlal ujmout úřadu, který vám v tom hektickém revolučním čase musel dost svazovat ruce?

  Když jsme se rozhodli Hereckou asociaci založit, nějak organicky to vyplynulo.

  Co vám působení v čele asociace dalo – a vzalo?

  Každá zkušenost je cenná. Tedy i zkušenost z vedení Herecké asociace. Vzalo mi to však iluze, že bychom se dokázali spojit na déle než jen na několik dnů vzepětí. Tak tomu bylo v roce 68 i v roce 89.

  Na co jste coby první prezident pyšný – a co se vám naopak, jako prezidentovi, nepovedlo?

  Pyšný nejsem od přírody. Byl jsem rád, že Herecká asociace dostala pevnou strukturu a rozběhla se – a trvá. Především jsem hrdý na to, že jsem byl u zrodu a vlastně i u nápadu na Ceny Thálie – a že se Thálie stala velmi ceněnou cenou.

  Nepovedlo se mi získat některé špičkové herecké kolegy. O co by byla asociace mocnější, kdyby byli jejími členy!

  Jak se vám jeví současná úroveň – a v souvislosti s ní i společenská prestiž – českého divadla, případně jednotlivých divadelních disciplín? A potažmo tak řečených výkonných umělců?

  Ti, co divadlo dělají aktivně – a já se mezi ně počítám, mají proklatě málo času na srovnávání. V domácím a, bohužel, i mezinárodním kontextu. Zkuste si vyjet na nějaký zahraniční festival, když denně nebo obden hrajete a denně v divadle zkoušíte… Takže to není otázka pro mě. Obecně má divadlo prestiž takovou, jakou si zaslouží. Občas si vzpomenu na mistry, ke kterým jsme jako studenti vzhlíželi a chodili na ně do divadel. Nevzpomínám si, že by týž herec hrál například jeden večer Othella a druhý den se objevil v přiboudlém zábavním pořadu a vyprávěl přiboudlé anekdoty. Prestiž a respekt se budují dlouho a ztrácejí rychle.

  Jaký význam přikládáte Herecké asociaci v kontextu českého divadelnictví a vůbec kultury?

  Profesní a vůbec všechna zájmová sdružení jsou nezbytnou součástí fungování skutečné občanské společnosti. Tuto rovnováhu spolkového a politického života jsme ještě, myslím, nedokázali dostatečně vybalancovat. Ale vzhledem k dlouhé totalitní přestávce na tom nejsme tak špatně.

  Co od Herecké asociace očekáváte ve vztahu ke státním, kulturním a divadelním institucím?

  Herecká není klasickou odborovou organizací. Sdružuje převážně umělce na volné noze, tedy OSVČ. I její vztah k uvedeným institucím by z toho měl vyplývat. Je to trochu problém evropské legislativy a bylo by dobré se na to zaměřit právě v širším kontextu EU.

  Na co by se Herecká asociace měla soustředit v blízké, případně vzdálenější budoucnosti?

  Něco jsem naznačil už v předešlé odpovědi. Především by se měla, a to platí od samého jejího začátku nepřetržitě, věnovat „osvětové činnosti“ vůči těm, které by měla zastupovat. Asociace bude jen tak silná, jak silnou bude mít členskou základnu, a bude tak prestižní, jak prestižní osobnosti budou jejími členy.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. února 2015

  Komentáře k článku: Prestiž a respekt se budují dlouho

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,