Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Rozhlasová Cena Thálie patří Libuši Švormové

  V Olomouci včera začala tradiční mezinárodní soutěžní přehlídka rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, jejímž vyhlašovatelem je Český rozhlas. Během slavnostního zahájení festivalu, které se uskutečnilo ve večerních hodinách v Moravské Filharmonii Olomouc, obdržela Libuše Švormová rozhlasovou Cenu Thálie za roli Ženy ve hře Děti pekla. Do rozhlasové Síně slávy uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral Janu Klusákovou.

  Libuše Švormová. Foto: Khalil Baalbaki

  Již několik let má v rámci Prix Bohemia Radio generální ředitel, tentokrát v mé osobě, možnost přizvat do Síně slávy další výrazné osobnosti rozhlasové historie. V letošním roce rozšíří řady oceněných dáma, která je rozhlasačka s velkým R, rozhlasačka srdcem i duší, dáma, která v letošním roce oslavila významné životní jubileum a v Československém a následně Českém rozhlase strávila 67 let – Jana Klusáková, uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

  Během večera, ve kterém se poprvé představil nový čestný prezident festivalu Igor Bareš, převzala Libuše Švormová z rukou prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepky rozhlasovou Cenu Thálie za roli Ženy ve hře Děti pekla. Jsem velice rád, že se rozhlasová Thálie plně umístila mezi těmi skutečnými divadelními Tháliemi, však se také rozhlasové hře kdysi říkalo rozhlasové divadlo. Letos je ovšem absolutně raritní okamžik, protože se stane něco, co se ještě nikdy nestalo. Tenisté mívají double a my letos také. Ze všech 28 ročníků Cen Thálie ještě nikdy nikdo nezískal dvě během jednoho ročníku a dáma, která letos získá rozhlasovou Thálii, už získá druhou – paní Libuše Švormová, uvedl při předávání prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

  Jana Klusáková. Foto: Jiří Šeda

  V rozhlasovém monodramatu Děti pekla rakouské spisovatelky Gabriele Köglové v působivé interpretaci Libuše Švormové se posluchači z retrospektivního vyprávění životního příběhu postupně dozvídají, že si hlavní hrdinka prožila peklo, o kterém však celý život mlčela. Její dospělé děti však trvají na tom, že mají právo vědět, jaké jsou jejich kořeny. Miluji rozhlas ve všech jeho formách, mám krásný pocit, sklízím ovoce, předtím za divadelní práci, teď za rozhlasovou. Teď už bych brala nanejvýš Cenu Thálie pro začínající talent do 18 let, doplnila s humorem herečka Libuše Švormová.

  Slavnostní zahájení 37. ročníku mezinárodního festivalu patřilo také vzpomínce na bývalou čestnou prezidentku, herečku Hanu Maciuchovou. Návštěvníci festivalu mohou na všestrannou herečku zavzpomínat v úterý 19. 10. mezi 15. a 16. hodinou v Kavárně POTMĚ prostřednictvím speciálně vybraných ukázek z její rozhlasové práce.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. října 2021

  Komentáře k článku: Rozhlasová Cena Thálie patří Libuši Švormové

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,