Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Rozhlas je mrtev, ať žije rozhlas

  Málokdo to přizná, ale zlatá éra rozhlasového vysílání je za námi. Zatímco čtenost deníků a týdeníků za poslední roky prudce klesá, poslechovost rádií spíše stagnuje. V případě veřejnoprávního rozhlasu ovšem pozorujeme negativní trendy (pro srovnání měl v letech 2001/2016 Radiožurnál 1312/832 tisíc posluchačů denně; Vltavu poslouchalo 64/56 tisíc posluchačů denně). A s poklesem poslechovosti si nelámeme hlavu jen u nás, ale stejný problém řeší i třetí rozhlasový kanál BBC zaměřený na kulturu (v letech 1999/2015 měl 325/295 tisíc posluchačů denně).

  slovo o divadle logo

  Co s tím? Zejména pro mladší generaci je rozhlas mrtvé médium. Daleko snazší je pro ně informace přijímat prostřednictvím internetu a rádio vnímají jen jako podkres pro zkrácení dlouhé chvíle, třeba při cestě autem. Pokud už se mezi nimi najdou fanoušci, kteří si například pořad o divadle chtějí poslechnout, udělají tak ve chvíli, kdy na to budou mít čas – ne každou lichou sobotu v 17:00, kdy zrovna pořad běží v éteru. Jak tedy využít toho nejlepšího, co v rozhlase umíme, pro posluchače/uživatele 21. století?

  Odpovědí je samozřejmě komunikace prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Vltava Českého rozhlasu v květnu 2014 se změnou vysílacího schématu přivedla do éteru také publicistický pořad Slovo o divadle. Přináší aktuality, rozhovory, reportáže a recenze. Počínaje březnem 2016 má také svůj facebookový profil.

  Mou snahou je vytvořit živoucí platformu, která osloví divadelní komunitu. Rád bych s jejími členy vytvářel primárně on-line audiovizuální obsah, který v druhém plánu poslouží pro vysílání magazínu na FM jednou za dva týdny.

  Vážení kolegové divadelní kritici, vážení kolegové pracovníci PR divadel, rovněž i kolegové divadelní profesionálové, pohlížejte prosím na nově vzniklý facebookový profil Slova o divadle jako na možnost, jak využít zázemí veřejnoprávní mediální instituce ve prospěch společného cíle – komunikace o divadle.

  Facebookový profil naleznete zde.


  Komentáře k článku: Rozhlas je mrtev, ať žije rozhlas

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,