Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Rodí se Krutý krtek

  Herec Karel Kratochvíl zakládá novou divadelní platformu Krutý krtek, dramaturgii zaměří na aktuální společenská témata. Už nemůžu sedět s rukama v klíně a nečinně přihlížet rozdělování společnosti, podněcování k nenávisti a rostoucímu extremismu, vysvětluje absolvent Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU.

  Společenskou užitečnost nově vznikajícího divadla spatřuje jeho zakladatel v umění divadla spojovat: Jednak chci spojovat lidi s tématy, která sami řeší, která je obklopují a která se týkají jejich přítomnosti nebo nedávné minulosti. Diváky chci také spojovat s netradičními divadelními zážitky – jít do kamenného divadla mnozí nemají čas ani chuť. Proto se naopak Krutý krtek vydá za svými diváky po celé České republice. A v neposlední řadě chci spojovat diváky mezi sebou navzájem, silou sdíleného okamžiku tady a teď, slibuje Karel Kratochvíl, který v pozici režiséra pro nejbližší měsíce připravuje tři projekty. Pražskou outdoorovou divadelní „bojovku“ Expedice, která připomene dobrodružství samizdatu, zájezdové Romské pohádky a libereckou divadelní procházku Odsunutí, která diváky zavede na místa spojená s divokým vyhnáním Němců.

  Konspirační byty a schůzky, mrtvé schránky, tajné spojky, šifrované vzkazy a záznamy – s tím vším jste se mohli potkat, pokud jste se rozhodli podomácku vydávat za minulého režimu samizdat. I když sebe sami tak nevnímají, byli lidé, kteří se za totality podíleli na tehdy nelegálním šíření zakázané literatury, hrdinové. Expedice, první premiéra divadla Krutý krtek, jim chce vzdát hold netradiční pražskou bojovkou. Vezměte televizní soutěž Pevnost Boyard, smíchejte ji s interaktivním divadelním představením a špetkou společenských her typu Dračí doupě nebo motivy z počítačových her na hrdiny. Když to všechno dobře protřepete a přenesete do temných uliček pražského Starého Města, máte Expedici, láká diváky na květnovou premiéru Karel Kratochvíl. Hrát se bude po skupinkách, jejichž duševní i fyzickou zdatnost, stejně tak schopnost týmové spolupráce na dobrodružné cestě prověří řada rozmanitých úkolů.

  Červená karkulka, Šípková Růženka, Bajaja… Kdo by neznal aspoň jednu českou pohádku. Ale už jste někdy slyšeli nějakou romskou? V čem jsou odlišné a v čem naopak stejné, vysvětlí zájezdová loutková inscenace pro děti Romské pohádky. Jak vysvětluje Karel Kratochvíl, inscenace kombinuje krátká vtipná vyprávění, tzv. pherasuňi paramisi, a hrdinské pohádky, v romštině viteziko paramisi: Součástí jsou také tradiční romské písničky, které hrajeme a zpíváme živě. Nenásilnou formou chceme během představení předat dětskému publiku základní informace o kultuře Romů, jejich jazyce i hudbě.

  Společným projektem s obyvateli a pamětníky Liberce chce Krutý krtek připomenout příběhy, které se týkají tamního poválečného vystěhování Němců. Kolem 80 % obyvatel Liberce v květnu 1945 tvořili Němci. Jejich divoký odsun, jak se nadneseně říká vraždění, znásilňování a mučení, pravda nebyl tak krvavý, jako na jiných místech České republiky. Přesto je řada zdokumentovaných příběhů, na které sice nejsou Češi pyšní, ale které by neměly zapadnout. Ale hlavně, je tu ještě daleko větší množství příběhů, které zůstávají v rodinách, jež se do vil a domů po odsunutých Němcích nastěhovaly. Tato vyprávění o bývalých nájemnících, jejich majetku, zvyklostech a životě kolují za zavřenými dveřmi libereckých domácností. Pojďte je s námi sdílet!, vyzývá Karel Kratochvíl. Výsledkem komunitního projektu na bázi rozhovorů s Liberečany a historického pátrání bude Odsunutí – divadelní procházka po místech, kde samozvaní příslušníci Revolučních gard prolévaly krev nevinných lidí.

  Více informací naleznete zde:
  www.krutykrtek.cz
  https://www.facebook.com/divadlokrutykrtek/

  • Autor:
  • Publikováno: 12. února 2018

  Komentáře k článku: Rodí se Krutý krtek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,