Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Řezník

  (1986) Režisér, scenárista, herní vývojář, podnikatel a hudebník, zpěvák, raper (vl. jméno Martin Pohl). O sobě nám napsal: Věnuju se temnýmu odvětví rapu, který se nazývá horrorcore a zaobírá se hnusem, který nás objímá a prostupuje. Mimo hudby kreslím vtipy (Martyho Frky) a natáčím klipy a filmy (např. snímky Jehovova Pomsta nebo Máma Má Raka). Během dospívání jsem vytvořil sérii počítačových her s názvem Život Není Krásný, kterou chci v příštím roce opět oživit.

  Co vás přivedlo k umění/divadlu

  Touha a potřeba vyprávět příběhy, potřeba ventilovat svoje frustrace a strachy a touha bavit lidi.

  Největší umělecký/divadelní zážitek

  Za poslední dobu rozhodně muzikál The Book Of Mormon od tvůrců South Parku, kterej sem viděl na Broadwayi. Byla to strašná prdel a zároveň to bylo skvěle zpracovaný.

  Osobnost minulosti nebo přítomnosti, se kterou byste rád zašel na kus řeči

  Mám spoustu osobností, který obdivuju, ale nevím, jestli by to ten „kus řeči“ spíš nepokazil – nerad lidi otravuju a někdy někoho obdivujete a on se pak chová jako úplnej kretén… Když se budu držet při zemi, tak bych třeba rád zašel na pivo s Petrem Čtvrtníčkem, protože máme podobnej styl humoru bez hranic.

  Námět/text, který vás přitahuje a který byste chtěl zpracovat

  Momentálně mám rozpracovanej scénář teenagerovské komedie, kde se všechno zvrhne v totální peklo, a pak dva náměty na horror. To mě láká hodně. A kdybych si měl vybrat už existující text, tak by to byla kniha Města rudých nocí od Williama Burroughse, protože je to perfektní halucinogenní román z několika velice vzdálených časových období.

  Divadlo, výtvarné umění, literatura, film, hudba, které máte rád a kterým se naopak vyhýbáte

  Ohledně divadla jsem docela barbar a dlouho jsem nikde nebyl, naposledy ještě – v dnes již neexistující – Komedii. Obloukem se vyhýbám českým muzikálům. Z výtvarného umění mě v poslední době zaujal Kintera. Literatura Welsh, Hesse, Pelc. Filmů a hudby je nespočet.

  Historická či současná osobnost/divadelní postava, která je vám citově nejblíže a – naopak – která je vám vzdálená

  Asi se takhle radikálně nedokážu s někým ztotožnit, snažím se žít sám za sebe a neupínat se na vzory, ale zřejmě by to byl nějakej diktátor. Takovej život by mi vyhovoval… A vzdálená je mi většina lidí.

  Rostlina/zvíře/kámen/planeta, které máte v oblibě či obdivujete

  Haha, moc na tyhle žebříčky ne-jsem, ale budiž. Rostlina: Něco, co dokáže člověku změnit stav vědomí. Zvíře: Mám dva kocoury a nenávidím je!

  Kámen: To se nějak rozlišuje? Kámen je kámen, ne?

  Planeta: Šupiter.

  Etické či jiné hranice, za které byste jako tvůrce nešel

  Co se týče zobrazení, tak žádné hranice nemám. Pokud by ale šlo o samotné natáčení, kde by se někomu mělo reálně ubližovat bez jeho výslovného přání, tak to bych nedělal.

  Umělecký/divadelní sen

  Natočit celovečerák.

  Kým/čím byste byl, kdybyste se nevěnoval hudbě/umění

  Asi bych otročil někde v korporátu.

  Plus: Zajímá vás umělecká kritika?

  Zajímá i nezajímá. Pokud by šlo o kritiku mojí tvorby, tak si ji určitě rád přečtu, ale osobně se snažím umění příliš neanalyzovat a spíš ho na sebe nechávám v daným okamžiku působit.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. června 2018

  Komentáře k článku: Řezník

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,