Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Rekordní návštěvnost DJKT

  V pondělí 3. června 2024 se sešla Umělecká rada Divadla J. K. Tyla, aby zhodnotila dosažené umělecké a hospodářské výsledky divadla za uplynulý kalendářní rok. V roce 2023 nabídlo DJKT 13 nových a 5 obnovených inscenací, z toho 4 světové a 2 české premiéry. Na třech scénách se celkově odehrálo 558 představení pro 165 841 diváků a návštěvnost se vyšplhala na 91,8 %.

  Foto: archiv DJKT

  Takto vysoká návštěvnost našeho divadla mě skutečně velmi těší, uvedl ředitel Martin Otava a dodal, že od minulého roku se jedná o 13% nárůst. Zvýšil se i počet abonentů. Pro sezónu 2023/2024 jsme k 31. prosinci 2024 evidovali 6506 abonentů, v předešlé sezóně to bylo 5829, upřesnil Otava.

  Členové umělecké rady byli seznámeni s hospodařením divadla v roce 2023. V souvislosti se vzrůstající návštěvností divadla vzrostly tržby za prodané vstupenky na 49,5 milionu korun, což je o 10 milionů více než tržby loňského roku. Průměrná cena vstupenky se zvedla o 13 korun, tedy na 298 korun, doplatek zřizovatele na jednu vstupenku klesl z 2149 na 1917 korun.

  Vzrůstající ceny energií a vlivem inflace zvyšující se ceny materiálu i služeb divadlo pokrylo navýšením příspěvku zřizovatele a zvyšujícími se vlastními výnosy. Hospodaření divadla za rok 2023 skončilo kladným hospodářským výsledkem. Soběstačnost divadla oproti roku 2022 stoupla z 15,85 % na 18,16 %.

  Jsem velice ráda, že po náročném covidovém období se plzeňská kultura opět nadechla a stala se středem zájmu veřejnosti. Divadlo J. K. Tyla dokazuje svou bohatou návštěvností i kvalitní uměleckou nabídkou, že je největší a nejvýznamnější kulturní institucí v našem městě. Proto jeho činnost statutární město Plzeň rok 2024 podpořilo částkou téměř 280 mil. Kč, dodala Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

  Zástupci umělecké rady ocenili širokou repertoárovou nabídku, která obsahuje jak světové tituly, tak inscenace vytvořené přímo pro plzeňské divadlo, a byli seznámeni s neustále se rozvíjejícími aktivitami pro diváky, jako jsou lektorské úvody, setkání před premiérami, besedy s inscenátory, protagonisty i odborníky na probíraná témata. Libor Picka, radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, poděkoval za projekt Kultura občanům regionu, díky kterému se dostanou do divadla i diváci, kteří nemají k dispozici vhodnou dopravu. Tento projekt podpořila i členka rady Vlasta Formánková. Umělecká rada dále vyzdvihla personální stálost souborů, ale Vlasta Formánková poukázala také na dlouhodobý problém nízké úrovně platů zaměstnanců divadla. Divadlo a zřizovatel by měli hledat cesty, jak tyto nedostatečné platové podmínky narovnat, zaznělo v jejím hodnocení.

  Nízký plat je dlouhodobou překážkou při obsazování míst špičkovými pracovníky a specializovanými odborníky především v umělecko-technických profesích, potvrdil Otava a doplnil, že velký problém tak vzniká například v divadelních dílnách. Průměrný věk zaměstnanců divadelní dílen se zvyšuje, ale nízké platy odrazují i mladé nezkušené zaměstnance, které bychom mohli ve specifických divadelních profesích zaučit.

  Závěrem Umělecká rada DJKT pochválila snahu vedení divadla i jeho zřizovatele o zlepšení komfortu v budovách Nového i Velkého divadla. V Novém divadle se jedná především o instalovaný elektroakustický dozvuk a připravovaný bezbariérový přístup do spodních řad hlediště Nové scény zastřešením atria Nového divadla, které by podle ředitele divadla mělo být realizované do září 2026. Ve Velkém divadle se DJKT zaměřuje na rekonstrukci diváckých prostor, aktuálně se připravuje pořízení nového sedacího nábytku a rekonstrukce nevyhovujícího diváckého občerstvení, do financování těchto úprav by se zapojily finanční prostředky z Mecenášského klubu DJKT.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. června 2024

  Komentáře k článku: Rekordní návštěvnost DJKT

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,