Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Rejžek píše Justovi

  Milý Vladimíre,

  vidím, že letošní rok začal krutě nevesele. Samozřejmě myslím masakr v satirickém časopise Charlie Hebdo, ale rovněž následnou vlnu čecháčkovské islamofobie. Zamrzel mě překvapivě vlažný postoj Tomáše Halíka, který rozpoutal polemiku v Lidových novinách, ale nemělo by zapadnout, jak se náhle odnikud objevil českobudějovický motýlkář Martin Konvička a svižně se postavil do čela hnutí Islám v ČR nechceme, na jehož demonstraci se dostavila kromě tradičního nácíčka Pitomia Okamury nová tvář, poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová.

  Nemělo by zapadnout ani to, co stvořil do Posledního slova v Lidových novinách sitcomový scenárista Tomáš Baldýnský. Nad pochodem sounáležitosti, kdy se na pařížském náměstí Place de la République sešel přes mi­lion lidí, rozumbrada sdělil národu, že plakal smíchy nad atmosférou naivního polohrdinství, sluníčkového mesiášství a falešné solidarity.

  Tomuto zastydlému cynikovi, který se navíc ušklíbal nad tím, že náš nejlepší týdeník Respekt uveřejnil obálku s nápisem Je suis Charlie a jal se do toho motat jakousi cenzuru majitele Zdeňka Bakaly, bych rád připomněl jednu dávnou příhodu. V těsně porevolučních časech vedl bulletin karlovarského filmového festivalu. Napsal jsem do něj glosu o tom, že leckterá přítomná novinářka, která nyní běhá za Leonardem DiCapriem, před listopadem 1989 tamtéž slintala blahem nad Sergejem Bondarčukem. Zbabělec Baldýnský ji odmítl otisknout. Ať proboha mlčí.

  Tak radši o něčem jiném. Nic proti tvému hereckému umění, které jsem miloval ve dvojici s bratrem Jiřím, ale dotáhl’s to, jako já, až na stříbrné to plátno? Aha? Jenom zírám, jaké reakce vyvolává film Ireny Pavláskové Fotograf, v němž jsem měl to potěšení střihnouti si roličku výtvarného kritika, který se s Karlem Rodenem, ergo Janem Saudkem, pohádá na vernisáži a pak pronese k Vilmě Cibulkové nevinnou větu, kterou jsme vymysleli na place a, ejhle, veřejnost si ji oblíbila. Má pravdu Marcel Kabát z Lidovek. Chci Českého lva!

  Konečně jsem zúročil svůj talent, který se rozpučel již v ochotnickém kroužku na ZDŠ v Českých Velenicích, kde jsem se mistrovsky chopil role sportovce Jirky v závažném psychologickém dramatu Josefa Mlejnka Červená záplata, v němž pionýři soutěží ve sběru papíru a jistý podvodník si dá do pytle cihlu, aby vyhrál. V aristotelovské katarzi je samozřejmě odhalen a vyloučen z kolektivu. Inu, děly se tehdy za socialismu i tyto drobné přehmaty, jak by potvrdili radní z ÚSTRU formátu Lukáše Jelínka nebo Michala Uhla.

  Další dohnaný dluh. Při páté repríze jsem spatřil zcela famózní Báby na Zábradlí z textů Daniila Charmse, jedné z obětí stalinských čistek, v režii Anny Petrželkové. Letmo si pamatuji, že ho uvádělo průkopnicky za normalizace společně s Alexandrem Vvěděnským už HaDivadlo v Zrcadlení, ale neuměl jsem si představit, jak se jeho absurdní glosy a štiplavosti dají převést do celovečerního tvaru. Velké nadšení ze všech, včetně výstižné scény a skvělých kostýmů Evy Jiřikovské. Neméně mě těší sledovat, jak košatí talent mladých pánů Miloslava Königa a Petra Jeništy v souboru.

  A jeden literárně-divadelní zážitek. Šel jsem si do gramofirmy Polí5 pro recenzní cédéčka a majitel Josef Jindrák mi k nim přidal sborník devíti her Misantropium, které napsal S. d. Ch. čili Miloslav Vojtíšek, spisovatel, scenárista a loutkoherec, dvojnásobný laureát Cena Alfréda Radoka. Některé z nich měly premiéru v Divus Pragerkabarettu na Vltavské. Mimořádně vtipné, ostře satirické, v duchu Thomase Bernharda či Petera Handkeho. Vřele doporučuji!

  TVŮJ JAN REJŽEK


  Komentáře k článku: Rejžek píše Justovi

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,