Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Redakci Divadelních novin v Praze

  Myslím, kolegové, že je Vám sdostatek znám můj věcný vztah ke kritice. Ani tentokrát se necítím uražen, jen se mi jeví Vaše glosa o sborníku PRAHRY silně nefér – z těchto důvodů:

  1. Autor glosy mohl sotva přehlédnout mou předmluvu, kterou znovu připojuji. Nemohl si tedy nevšimnout důvodu, proč jsem svěřil Větrným mlýnům k vydání své nemanipulované dramatické texty z padesátých let: aby dokumentovaly, jak se vyvíjela umělecká i občanská cesta mé „kontroverzní“ generace. Z téhož důvodu jsme plánovali i vydání sborníku PROHRY, jemuž měla vévodit Dobrá píseň… Že takový záměr nepochopí a přinejmenším vydavatele za něj nepochválí právě Divadelní noviny, mě opravdu překvapuje. Patrně si to rozmyslíme.

  2. Stejně těžko je v té předmluvě přehlédnutelné, že Větrné mlýny vydaly předtím ve dvou svazcích jedenáct mých mladších textů, a Vladimír Pistorius ve třech nakladatelstvích dokonce patnáct, za které se rozhodne stydět nemusím, protože je prověřilo a dál prověřuje mnoho inscenací na scénách domácích i zahraničních. Že předchozích pět sborníků naopak Divadelním novinám nikdy nestálo ani za zmínku, mi přijde už přímo neseriózní.

  Tak Vám to alespoň sděluji a ponechávám na Vás, zda tenhle dopis uveřejníte s další ironickou glosou, anebo na něj odpovíte alespoň dodatečnou reflexí editorské série, jaká nemá u nás obdoby, protože se podobného rizika nikdo jiný neodvážil. Přímo krkavčím se mi v té souvislosti jeví přístup DN k edicím dramatických textů autorů dalších generací, kteří by bez Větrných mlýnů skončili většinou navždy v zapomnění, když skoro všechny české scény sázejí na jistotu a uvádějí nanejvýš kompilace svých dramaturgů. Kdo na ně má upozornit, když ne Vy?

  S nadále přátelským pozdravem

   

   

  V Praze 9. 1. 2011

   

   

   


  Komentáře k článku: Redakci Divadelních novin v Praze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,