Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Radovánky nostalgicky orientální

  Na závěr svého (už devátého) „narozeninového“ festivalu uvedlo divadlo Krepsko v klubu NoD/Roxy tradiční „speciál“ – tentokrát nazvaný Bizarre Bazaar Imperial. S pomocí početné skupiny přátel Krepsko zaplnilo celý prostor NoDu: do hlavního sálu se procházelo skrz vetešnictví v okolí pokladny (vše za deset), následovala chodba s řadou tajemných dveří, za nimiž se skrývaly paradivadelní radovánky v podobě průhledu do nechutné kuchyně s agresivním kuchařem nebo thajské masáže (minuta za korunu). Ale taky věštírna a skříňka, v níž se při každém otevření dvířek objevila úplně jinak pokroucená tvář. Otevírali a zavírali jsme s dětinským nadšením, zcela bez ohledu na hrozbu namožených mimických svalů dotyčné umělkyně.

  V hlavním sále na takto připravené publikum čekala kapela a ošuntěle poetická výprava, které dominovaly efektně nasvícené barevné objekty z pet lahví zavěšené v prostoru, klec s jakýmsi zpěvavým ptákem (občas zavřeštěl – trochu zoufale, zdálo se mi) a umělohmotně „rautová“ fontánka, která po celé devadesátiminutové představení poctivě chrlila vodu do jezírka a trošku i okolo na podlahu. Muzikanti, ozdobení křiklavě barevnými parukami, šramlovitě vyhrávali nostalgické songy a divákům se též průběžně vnucovalo několik „orientálně“ podezřelých postaviček. A do toho se postupně začal prolínat poklesle groteskní kabaret, sestavený tak trochu ve stylu co dům dal a co kdo umí.

  U Krepska bývá atmosféra hodně důležitá a v případě lehce nahozených příležitostných projektů jako Bizarre Bazaar Imperial to platí dvojnásob. Neznamená to ovšem, že by se nebylo na co dívat, i když to vezmeme z ryze divadelní (či spíše kabaretní) stránky věci. Některé výstupy byly navzdory jednoduchému nápadu skvělé: největší nadšení vzbudil absurdní pěvecko-taneční duet hřmotné zpěvačky s tymolinově usměvavým fistulovým partnerem, do nálady se však výborně trefil třeba i výstup obrovského králíka, který s dobře dávkovanou nemotornou nesmělostí gradoval až ke hře na flétnu, vraženou do oka. A své odvedlo také trio zpěvaček, sestavené s multikulturalitou zcela příkladnou.

  Bizarre Bazaar Imperial je projekt jednorázový, což se celkem logicky projevuje v podobě nedotaženosti a nevyrovnanosti. Celkově se však Krepsku podařilo přijít s velmi sympatickým útvarem (myslím, že o poznání povedenějším než loňský Feast For Fools), který lze brát nejen jako příjemně nezávaznou výplň volného večera, ale i jako důkaz setrvalé energie a chuti dělat něco navíc.

  Krepsko – Bizarre Bazaar Imperial. Klub NoD/Roxy Praha, 25.–28. března 2010.


  Komentáře k článku: Radovánky nostalgicky orientální

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,