Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Radost jménem loutka, objekt, artefakt

  Brněnské Divadlo Radost zve na druhou soutěžní přehlídkou divadel nových forem pro děti, dospívající i dospělé diváky. Mezinárodní festival s motem LOUTKA – OBJEKT – ARTEFAKT, otevřený scénám profesionálním i amatérským, se koná jednou za dva roky. Pořadatelé a organizátoři přibližují zaměření a obsah přehlídky společným jmenovatelem, kterým je propojení zdánlivě neživé hmoty a živého herectví, výrazné výtvarné pojetí, stejně jako představování nových tvůrčích postupů, experimentování s formou či hledání dramaturgické a režijní vize, která reflektuje naši současnost.

  Růst! Wuchs! Theater der Jungen Welt. Foto: archiv festivalu

  Festival přiváží do Brna výběr výjimečných, inovativních a experimentujících představení, která svou formou překračují hranice tradičního divadla a kombinují divadlo s dalšími žánry, jako je nový cirkus, tanec, výtvarné umění, multimédia a mnoho dalšího. Letošními festivalovými účastníky, současně soutěžícími, je desítka divadelních souborů. Kromě tří domácích scén – Divadla Drak, Naivního divadla a Zdruhestrany se představí divákům stejný počet hostů z Německa (Puppentheater Zwickau, Theater der jungen Welt a Figurentheater Leipzig) a po dvou z Polska (Grupa coincidentia a Teatr Banialuka) a Slovenska (Bratislavské bábkové divadlo a Divadelní uskupení Odivo). Domácí uvedou v průběhu festivalu pět vlastních inscenací.

  Letošní (poprvé soutěžní) přehlídka Divadla Radost se koná ve dnech 7. – 15. října 2023. Dodejme, že tříčlennou soutěžní porotu tvoří Eva Farkašová, slovenská ilustrátorka, kostýmní výtvarnice a scénografka, z Maďarska Milada Boráros, nezávislá autorka, dramaturgyně, režisérka a příležitostná scénografka loutkových inscenací a Robert Jarosz, polský divadelní režisér, dramatik a pedagog.

  Za součást festivalu možno považovat seznámení s výsledky autorské soutěže vyhlášené loni v září. Iniciátoři k tomu píší: Když jsme začali promýšlet, jak bude další ročník našeho festivalu vypadat, napadlo nás udělat nejen něco pro diváky, ale také pro nás – a zároveň pro naše potenciální autory – tvůrce, kteří se chtějí dětskému divadlu věnovat. Pobídnout je, aby vytvořili nějaký nový text pro mladé publikum – a měli šanci jej poté vidět přímo na scéně.

  Autorská soutěž neměla věkové omezení, zaslané texty byly posuzovány anonymně. Do březnové uzavírky jich k rukám dramaturgyň divadla – Aleně Kastnerové a Vendule Borůvkové došlo 25 a byly předány porotě ve složení: Miloslav Klíma, dramaturg, vysokoškolský pedagog, dlouholetý prorektor pražské AMU, jedna z nejvýznamnějších osobností české divadelní dramaturgie, Zoja Mikotová, režisérka a vysokoškolská pedagožka a Dora Bouzková, loutkářka, herečka, performerka a lektorka. Konečný verdikt, jak soutěž dopadla, padne ve čtvrtek 12. října na Večeru scénických čtení připravených právě ze soutěžních textů či ukázek z nich. Režie se ujali studenti z ateliéru Michala Zetela na JAMU.

  ///

  Podrobné informace s programem festivalu naleznete zde.


  Komentáře k článku: Radost jménem loutka, objekt, artefakt

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,