Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Radikální tříleté snižování rozpočtu MK

  V roce 2010 se za budovou ministerstva kultury propadl tunel Blanka… FOTO archiv

  V letech 2013 až 2015 by se rozpočet Ministerstva kultury (MK) měl oproti letošním 8,4 miliardy Kč snížit až na pouhých 6,5 miliardy Kč v roce 2015.

  Ministryně kultury Alena Hanáková. FOTO archiv

  Pokud by rozpočet Ministerstva kultury v příštích letech měl dostat podobu, jakou o prázdninách 11. července schválila vláda, resort by pravděpodobně mohl financovat jen své příspěvkové organizace a činnost církví. Těm by měl totiž státní příspěvek distribuovaný přes rozpočet MK náležet ještě několik (zatím nespecifikovaných) let po případném schválení restitucí.

  Pokud skutečně dojde k chystanému snížení rozpočtu a vedení úřadu nepřijde s výraznou změnou ve financování svých příspěvkových organizací, nezbyde z rozpočtu nic na podporu živého umění, kulturních aktivit menšin či památkové programy. Ministerstvo ale zatím sumy navržené vládou příliš nekomentovalo. Se snížením rozpočtu se snažíme nějak vyrovnat. Ale platí, že na základě těchto částek vypracuje MK návrh rozpočtu na rok 2013 a výhled na roky 2014 a 2015, včetně požadavků na případné změny návrhu rozpočtu, a do 31. července je předloží Ministerstvu financí (MF), sdělila novinářům mluvčí MK Markéta Ševčíková.

  Strukturální evropské fondy ale počítají se spolufinancováním ve výši 15 procent ceny celého projektu. A to v případě až miliardového objemu ceny všech aktuálních projektů činí kolem 150 milionů korun, které musejí jít z rozpočtu ministerstva kultury. MK proto muselo šetřit – a rozhodlo se peníze ubrat tam, kde ministři kultury dlouhodobě sklízejí kritiku za podfinancování, tedy v živé kultuře. Kráceny jsou letos i peníze na knihovny, pro profesionální divadla a orchestry i na památkové programy.

  Podle Markéty Ševčíkové je informace o tom, že by případné snížení rozpočtu mělo „odnést“ právě živé umění, nepřesná. Tato oblast je pro ministerstvo nesmírně důležitá, zahrnuje koneckonců velmi významné příspěvkové organizace, ministerstvem zřizované (Národní divadlo, Česká filharmonie…) V rámci vedení ministerstva kultury navíc ještě vůbec neproběhla diskuse o tom, kterých oblastí (resp. odborů) by se mělo případné krácení finančních prostředků týkat.

  Výrazné úspory se dotkly resortu už letos. MK sice v tomto roce hospodaří s rozpočtem 8,4 miliardy korun, což je o miliardu vyšší suma než loni, rozdíl však tvoří peníze z evropských fondů, které jsou určeny na konkrétní projekty, především na opravu památkových objektů. Loni na tyto projekty šlo 330 milionů.

  Ministerstvo kultury s dalším navyšováním rozpočtu ale údajně počítat nemůže. Je pravda, že vláda Petra Nečase deklarovala a deklaruje, že je vládou rozpočtové odpovědnosti a za předpokladu, že se bude šetřit ve všech dalších resortech, nelze očekávat, že by právě ministerstvo kultury mohlo počítat s výrazným navyšováním rozpočtu. Ať už ale bude finanční situace jakákoliv, ministerstvo kultury vždy dostojí svým závazkům, plynoucím ze zákona a bude všemožně pečovat jak o tuzemské kulturní dědictví, tak o oblast živého umění, uzavřela svůj komentář k letnímu rozhodnutí vlády Ševčíková.

  Na příští rok výhled počítá se sumou 6,9 miliardami a pro rok 20146,7 miliardami korun – to jsou ale částky bez případných zdrojů z evropských fondů. MK v letošním roce má ve svém rozpočtu celou miliardu z těchto peněz. Částka 6,5 miliardy odpovídá rozpočtu, s nímž MK hospodařilo v letech 2004 a 2005.

  V rozpočtu MK jsou významnou položkou i výdaje na činnost církví, v letošním rozpočtu to bylo 1,4 miliardy korun. Největší podíl v rozpočtu MK je ale suma určená na tři desítky příspěvkových organizací – letos byl navýšen z loňských 4,2 miliardy na 5,3 miliardy; 850 milionů z této sumy jde na rekonstrukce budov, ale zvýšil se i příspěvek na provoz těchto organizací – o 226 milionů korun.

  /převzato z Divadlo.cz, pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 22. srpna 2012

  Komentáře k článku: Radikální tříleté snižování rozpočtu MK

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,