Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Radek Pilař: Viva video

  Ve čtvrtek 7. 2. 2013 se od 18:00 v Galerii Restart (Veverkova 28) uskuteční vernisáž výstavy Radek Pilař – Videoart. Obnovená Asociace videa a intermediální tvorby představí k dvacátému výročí úmrtí Radka Pilaře přehled jeho videoartu, doplněný krátkým životopisným dokumentem. Výstava bude otevřenave dnech  7. – 17. 2. 2013, od 15.00 do 21.00 hod.

  Radek Pilař ve své tvorbě obsáhnul širokou škálu nejrozmanitějších výtvarných forem i použitých médií. Ačkoli je široké veřejnosti znám především znělkou Večerníčka a příběhy o loupežníku Rumcajsovi, velkou část jeho díla představují malby, ilustrace, grafiky, objekty, fotografie, asambláže, koláže, filmové experimenty a v neposlední řadě i video. Je považován za průkopníka českého videoartu především díky tomu, že vedle inspirace světovým pop-artem a kinematografickými postupy 60. let, vycházel z tradice českého animovaného filmu a meziválečného poetismu. Tyto formální postupy pro něj tvořily konceptuální platformu, na jejímž základě se skrze audiovizuální médium snažil tematizovat vnímání současného dění i fantazijního světa snů, estetiky výjimečného i každodenního.

  V roce 1985 byl jednou ze zakládajících osobností Kabinetu animované tvorby na FAMU, která se o pět let později za jeho přítomností mění v plnohodnotnou katedru. Ve stejné době zakládá i Asociaci videa a intermediální tvorby.

  Videoart Radka Pilaře. FOTO ARCHIV GALERIE

  Původní Asociace videa a intermediální tvorby (AVIT) byla prvním oficiálním uskupením, které mělo jako svůj hlavní program experimentální filmovou a video tvorbu. Klíčovým heslem byl elektronický obraz, který podle Radka Pilaře měl sílu vyvážit všudypřítomný tlak oficiální produkce. Elektronický obraz, tak nehmotný a tak důvěryhodný, tak svobodný a tak zotročený, obraz v pohybu, křehký a silný, existující i neexistující, bohatý a chudý, demokratizující kulturu, obraz závislý na svém divákovi, na tom, který rozhoduje zmáčknutím tlačítka o jeho bytí. Radek Pilař: Viva video, video viva.

  Restart Asociace videa a intermediální tvorby iniciuje setkání původních členů a nově příchozích mladých umělců z oblasti videa a intermedií. Tak se neztratí kontinuita načrtnuté linie a zároveň na ni bude navázáno v novém kontextu, s možnostmi současných technologií. Bude vytvořena nová, v Čechách ojedinělá platforma, na níž se budou moci setkávat umělci různého věku, zaměření i zkušeností, kteří se pohybují či pohybovali na poli intermediálního umění. Základní premisou je, že všechny vstupy i výstupy budou probíhat důsledně v rámci nových médií a technologií. AVIT restart iniciuje pravidelná setkání spojená s projekcemi umělců zabývajícími se elektronickým obrazem. Ukázky jejich prací a profily budou prezentovány na webových stránkách koncipovaných jako stavebnice, která se dá od několika jednoduchých počátečních prvků dále volně rozšiřovat do bohatších struktur. Na webu AVITu budou dále k nalezení teoretické příspěvky, studie a diplomové práce, které se fenoménem intermediálního umění – tak jak se vyvíjelo v posledních dvou dekádách – zabývají.

   Přehled připravovaných projekcí AVITu restart 2013:

   Březen / Čtvrtek 7. 3. 20:00

  die MAKETEN (50 min.) První nasazení technologie Blu-ray Disc in LIVE PERFORMANCE v České republice Ivan Tatíček – video, Jan Ondřej – sólová kytara, zpěv, Jiří Šimeček – syntetizátory

  Kurátor: Václav Hájek

  Duben / Čtvrtek 4. 4. 20:00

  Markéta Jindřichová – videa (45 min.) TVex, Noc, Poslední metro, Stará známá písnička

  Kurátor: Miroslav Petříček

  Květen / Čtvrtek 2. 5. 20:00

  Eveline Byleveld / Danila Scarpa  Skype live rozhovor s umělcem, projekce z Vimea / Youtube

  kurátor (tlumočení): Markéta Jindřichová

  Červen / Čtvrtek 6. 6. 20:00

  Český obraz elektronický 1994 / ozvěny

  Kurátor: Jaroslav Vančát


  Komentáře k článku: Radek Pilař: Viva video

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,