Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  R.U.R. dle Buchet a loutek

  Buchty a loutky zvou 27. listopadu od 19 hodin do virtuálního prostoru na živé vysílání premiéry divadelního představení na motivy hry Karla Čapka – R.U.R. V období stoletého výročí slova ROBOT nastudovalo divadlo Buchty a loutky divadelní frašku na motivy klasického díla Karla Čapka.

  Hygienická opatření se dotkla i členů souboru Buchty a loutky. Foto: Vít Brukner

  Roboti, loutky. To stroje obstarávají hudbu, to loutky zábavu. Stroje obstarávají vzrušení. Nestávají se z nás loutky? Nejsou emoce na obtíž? Není láska na obtíž? Lidé degenerují, svět je zamořen roboty. Spása je v lásce, ale není láska na obtíž? Kde je duše? Kde je duch? A hle – jsme roboti?

  Na loutkovém jevišti ožijí technologie, které před sto lety neexistovaly, souvislosti, které před sto lety neexistovaly a témata, která existovala před sto lety a budou existovat i za dalších sto let. To vše podpořené poučenou činohrou a nepoučenou videotechnikou, způsobí nezapomenutelný emocionální otřes.

  Tak, jako se Čapkova světová premiéra neodehrála tam, kde měla, ani premiéra Buchet a loutek nemůže proběhnout tak, jak by si divadelníci přáli. Soubor přichází s živým přenosem představení prostřednictvím platformy BOOM – vstupenky dostupné zde.

  Buchty a loutky jsou nezávislý loutkový divadelní soubor má za sebou za 29 let své existence přes 60 divadelních premiér pro děti i pro dospělé, řadu hudebních a filmových projektů, získal řadu prestižních ocenění. V současnosti má na repertoáru 12 titulů pro děti a 9 pro dospělé, pravidelně pořádá podzimní divadelní festival Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada.

  S nezaměnitelnou poetikou, originálními postupy a nadhledem zpracovávají Buchty a loutky klasické literární i filmové tituly, přinášejí také autorskou tvorbu. Jejich loutkové inscenace pro děti plné humoru jsou zábavné i pro rodiče. Se svými inscenacemi vystupují Buchty a loutky po celých Čechách i v zahraničí – Evropa, Japonsko, Tchaj-wan, USA, Kanada, Mexiko, ročně soubor odehraje okolo 250 představení. Soubor vznikl v Chebu, od roku 1994 působí v Praze a hraje pravidelně jako stálý host ve Studiu Švandova divadla.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. listopadu 2020

  Komentáře k článku: R.U.R. dle Buchet a loutek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,