Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  První držitel slovenské Ceny Akademie!

  Známe prvního držitele Ceny Akademie za divadelní inscenaci v sezóně 2018/2019. Akademie divadelních tvůrců udělila svojí historicky první Cenu za divadelní inscenaci. Cena byla vyhlášena v pátek večer 13. prosince během galavečera v SND a převzal si ji režisér vítězné inscenace.

  Komise druhého kola byla ustanovena v následujícím složení: teatrologové Ida Hledíková, Géza Hizsnyan; hudebník Martin Husovský; režisér Juraj Nvota; dramatik a dramaturg Peter Pavlac. Ze čtrnácti nominovaných inscenací profesionálních divadel z celého Slovenska doporučila porota Akademii divadelních tvůrců cenu udělit inscenaci Ruské deníky v režii Romana Poláka, Činohra SND. Za eticky silnou výpověď postavenou na výjimečně přesvědčivých hereckých výkonech, odůvodnila výběr porota. Dále pak porota ocenila autentičnost díla v jeho inscenační komplexnosti, vynikající autorsko – dramaturgické, režijní a herecké ztvárnění, které zdůrazňuje morální apel a upozorňuje na křehkost demokratických hodnot.

  Akademie předala svoji historicky první cenu v pátek 13. prosince 2019 během slavnostního galavečera v Modrém salónu Slovenského národního divadla. Protagonisty večera byli tvůrci čtrnácti nominovaných inscenací, kteří v moderované diskusi vyjádřili svoje postoje k tématům jako je étos, hodnotový žebříček tvůrců a jeho odraz v jejich díle. Diskutovali i o řadě produkčních modelů v rámci profesionální divadelní tvorby na Slovensku, od komunitních divadel přes ty nezávislé až k divadlům zřizovaných státem, městem či dalšími institucemi. (Záznam diskuse byl možný k poslechu na Rádiu Devín.)

  První ročník projektu Ceny Akademie ukázal, že divadelní obec na Slovensku má zájem vést diskusi o směřování a problémech divadelního života. Akademie věří, že diskuse bude do dalších let konstruktivní, a zároveň dává tímto výstupem signál, že jí záleží na komunikaci se širokou kulturní veřejností.

  Projekt Ceny Akademie pokračuje i v probíhající sezóně 2019/2020 a Akademie již připravuje jeho druhý ročník. Výzva pro přihlášení divadel je otevřená na 15. ledna 2020, naleznete ji na tomto odkazu.

  ///

  (pro i-dn ze slovenštiny přeložila a zpracovala bea)

  • Autor:
  • Publikováno: 30. prosince 2019

  Komentáře k článku: První držitel slovenské Ceny Akademie!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,