Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Provázek přebírá od nové sezony Sládeček

  Novým uměleckým šéfem legendárního brněnského Divadla Husa na provázku se stává dramaturg Martin Sládeček. Dosavadní umělecká šéfka Anna Davidová divadlo opouští z důvodů ryze osobních, odchází na mateřskou dovolenou. K předání vedení tak dochází v rámci jednoho týmu, jenž před dvěma lety započal novou úspěšnou cestu Provázku směrem k progresivnímu a otevřenému divadelnímu domu.

  Anna Davidová a Martin Sládeček. Foto: archiv divadla.

  S radostí a pokorou chci dále rozvíjet naši společnou koncepci Provázku jako společensky angažovaného divadla se silnými lokálními kořeny a celorepublikovým renomé, kde se pozoruhodní tvůrci z různých uměleckých oborů v soustředěné atmosféře potkávají s výjimečně inspirativním a pracovitým hereckým souborem, a vést Provázek k vizi živoucího kulturního centra otevřeného takzvané periferii – lidem i tématům, která se aktuálně ocitají na okraji veřejného zájmu, uvádí v jednom ze svých prvních komentářů nový umělecký šéf Martin Sládeček, jeden z nejvýraznějších a nejoceňovanějších tvůrců své generace. Sládeček je spolutvůrcem řady inscenací (například Gadžové jdou do nebe), autorem či spoluautorem svérázných autorských adaptací (například Don Quijote) a překladatelem z několika světových jazyků.

  Dosavadní umělecká šéfka Anna Davidová ke svému působení na Zelném trhu uvádí: I přes počáteční kontroverze se podařilo divadlo stabilizovat, a to jak provozně, tak umělecky. Podařilo se jej po všech směrech otevřít a jasně tak signalizovat a artikulovat jeho novou cestu. A to i přesto, že nám do slibného rozjezdu záhy vpadly pandemické okolnosti. Dramaturgický plán na následující sezonu je zajištěn a divadlo je po všech stránkách ve skvělé kondici, připraveno dále následovat svou misi: reflektovat naši současnost. K budoucnosti Divadla Husa na provázku pak Davidová dodává: Protože stojím o kontinuitu započaté cesty, s důvěrou svěřuji umělecké vedení divadla Martinu Sládečkovi, dosavadnímu dramaturgovi a člověku, který spolu se mnou novou tvář divadla od samotného začátku našeho působení utvářel.

  Volbu nového uměleckého šéfa podporuje také ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka: Přechod dramaturga Martina Sládečka na pozici uměleckého šéfa chápu jako suverénní strategický krok na cestě k ještě výraznějšímu dramaturgickému profilování divadla a k dalšímu otevírání Provázku různým tvůrcům a estetikám, na kterou se v lednu 2019 divadlo vydalo. Provázek tím potvrzuje trend v obsazování tohoto postu, který lze dnes sledovat v předních divadelních domech po celé Evropě.

  Martin Sládeček. Foto: KIVA

  Nač se tedy mohou příznivci divadla v nadcházejících sezonách těšit? O dalším směřování má provázkovský tým pod vedením mladého dramaturga jasno: Cítíme potřebu vytvářet nevšední divadelní zážitky mobilizující rovnoměrně cítění i myšlení. Svádět při nich dohromady nepravděpodobné skupiny lidí, propojovat a spojovat. Přispívat k soudržnosti společnosti, společně objevovat ohromující potenciál tvořivě komunikující pospolitosti a především – neztrácet humor, doplňuje své představy o dalším vývoji Provázku Sládeček, který do funkce uměleckého šéfa nastupuje k 1. červnu 2021.

  Martin Sládeček se narodil v roce 1989 ve Frýdku-Místku. Divadelní dramaturgii vystudoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně v ateliéru prof. PhDr. Václava Cejpka. Po stážích na rakouské Universität Mozarteum Salzburg a v Českém centru v Berlíně nastoupil ještě během studií v roce 2015 na místo dramaturga činohry Národního divadla Brno, vedené tehdy nově režisérem Martinem Františákem. Právě v Mahenově divadle, na větší ze dvou scén činohry NdB, debutoval také jako autor – hrou Otvírání studánek Alfréda Radoka v režii J. A. Pitínského. V roce 2017 přijal nabídku Doda Gombára, tehdejšího uměleckého šéfa Švandova divadla na Smíchově, kde jako dramaturg působil až do svého angažmá na Provázku. Na svém kontě má řadu inscenací i mezinárodních divadelních projektů, je také autorem her, dramatizací a překladů dramatických textů. Je nositelem Ceny spolkové země Salcbursko (Der Salzburgpreis) za rok 2012 a Ceny Evalda Schorma za rok 2013.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. června 2021

  Komentáře k článku: Provázek přebírá od nové sezony Sládeček

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,