Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Protestní koncert v Olomouci

  Odboráři Moravské filharmonie Olomouc chystají na příští pondělí protestní koncert proti jejímu plánovanému slučování s Moravským divadlem. Podpořit je hodlají hudebníci Janek Ledecký, Dagmar Pecková, Jaroslav Hutka či Jiří Pavlica. Vyvrcholit tím má kampaň odborářů, kteří dlouhodobě poukazují na negativní důsledky této integrace, které by podle nich vyplynuly pro MFO, sdělil ČTK mluvčí Unie orchestrálních hudebníků MFO Jakub Látal. Podle náměstka olomouckého primátora pro kulturu Viktora Ticháka (Piráti) se obsah protestu nezakládá na pravdě.

  Moravská filharmonie Olomouc. Foto: archiv filharmonie

  Zástupci MFO uvedli, že protestní koncert v letním kině pořádají kvůli tomu, že olomoučtí politici mají v plánu sloučit MFO s Moravským divadlem a tímto krokem nevratně poškodí druhý nejstarší orchestr v zemi. Protestní formou chtějí znovu poukázat na to, že je celý proces integrace uspěchaný, nepřipravený, netransparentní a dramaticky ohrožuje budoucnost a samotnou existenci tohoto symfonického orchestru, uvedl Látal.

  Podle Ticháka se obsah protestu nezakládá na pravdě. Na podobě integrace podle něj denně pracují odborníci včetně právníků, v úterý bude na programu městské rady mimo jiné zřizovací listina organizace vzniklé sloučením divadla a filharmonie. Protestní akce se jmenuje Zachraňte Moravskou filharmonii, přitom nikdo Moravskou filharmonii neruší, nikdo ji neomezuje. Naopak do zřizovací listiny dáváme garance na dlouhodobé udržitelné fungování. Poslední věc, kterou jsme do zřizovací listiny implementovali, byla garanční rada jako orgán instituce, která by měla dohlížet nad tím, aby byla zřizovací listina naplňována, řekl ČTK Tichák.

  Vstupné na koncert bude dobrovolné. Produkce koncertu je poměrně nákladná a vše hradíme z vlastní kapsy. Budeme moc rádi, když nás diváci podpoří jakýmkoli příspěvkem, uvedl Látal. Část výtěžku podle něj bude věnována Nadaci Život umělce na podporu mladých umělců ze složitých rodinných poměrů.

  Na protestním koncertu v Olomouci vystoupí například operní pěvkyně Dagmar Pecková, ale i další umělci, kteří stojí za MFO. Koncert podle Látala nabídne nevšední spojení zajímavých osobností spolu se symfonickým orchestrem. Diváci se mohou těšit především na autorské skladby vystupujících umělců, ale i světové hity, filmovou hudbu, Beatles, Led Zeppelin i několik skladeb klasického repertoáru.

  Olomoučtí radní chtějí obě instituce, tedy orchestr a třísouborové divadlo, sloučit pod jednu organizaci především z ekonomických důvodů. Rozhodnutí padlo na základě analýzy, kterou si nechali radní vypracovat a která sloučení doporučuje jako cestu k úsporám a efektivitě provozu. Plánovanou fúzi podpořili zastupitelé letos v březnu. O sloučení budou hlasovat, až bude připravena zřizovací listina spojené organizace i její název. K fúzi by mělo dojít na začátku příštího roku.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. května 2024

  Komentáře k článku: Protestní koncert v Olomouci

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,