Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Prostory pro Divadlo v Dlouhé

  Pražský magistrát by mohl pro Divadlo v Dlouhé koupit administrativní prostory, divadelní sklad a zkušebnu, které si nyní divadlo pronajímá od soukromého vlastníka. Důvodem je, že majitel již prostory nechce dál pronajímal a chce je prodat. Pokud by divadlo o prostory přišlo, ohrozilo by to jeho fungování. Vyplývá to z dokumentu, který dnes projednal magistrátní výbor pro kulturu a cestovní ruch. Za prostory by město mohlo zaplatit předběžně 68 milionů korun. Výbor dnes doporučil magistrátu a dosluhujícím radním, aby začali jednat s majitelem prostor o odkupu.

  FOTO RADEK ADÁMEK

  Jedná se o velmi úspěšné divadlo. Z kulturně společenského hlediska nákup jako výbor doporučujeme, ale musí jej ještě projednat finanční výbor a také výbor pro majetek, řekl předseda výboru Jan Wolf (KDU-ČSL). Zároveň dodal, že město by mělo jednat rovněž s dalšími majiteli, v jejichž prostorech divadlo sídlí.

  Divadlo si dlouhodobě pronajímá prostory divadelního sálu, sklady, administrativní a dalších prostory důležité pro provoz. Pronajímané prostory mají různé vlastníky, což může v budoucnu komplikovat fungování divadla. Jeden z majitelů prostorů, které divadlo využívá jako sklady, kanceláře a zkušebnu, společnost Diutinus oznámil, že již nemá zájem dále pronajímat tyto prostory a jako developer je připraven je prodat.

  Zmíněné prostory jsou komunikačně a technologicky propojeny s fungováním divadelního sálu. Podle dokumentu je těžké najít pro divadlo nové prostory, neboť město nemá ve svém majetku podobné kulturní zázemí, do kterého by se soubor mohl přestěhovat. Bez administrativního a technického zázemí, zkušebny a skladu dekorací, které je technicky a komunikačně propojené s divadelním sálem, nemůže být zachován divadelní provoz, píše se v materiálu.

  Zkušebna o rozměrech 74 metrů čtverečních je umístěná ve druhém patře nad vstupem pro diváky. Soubor ji využívá pro zkoušení nových inscenací, což umožňuje hrát ve stejný čas představení na jevišti. Administrativní prostory ve třetím patře měří 196 metrů čtverečních a slouží pro 20 zaměstnanců. Největším prostorem je s necelými 250 metry čtverečními sklad dekorací, který má svůj výtah přímo na jeviště. Přesunutí jinam při zajištění kontinuálního provozu divadla je provozně složité a finančně velmi nákladné, píše se v materiálu.

  Divadlo v Dlouhé vzniklo v roce 1996 a je příspěvkovou organizací hlavního města. Svůj název vzalo z jména ulice, kde sídlí. Divadlo uvádí hry nejen pro dospělé, ale rovněž pro děti a mládež. Kapacita sálu je 450 míst a ročně divadlo navštíví v průměru 80.000 diváků, z nichž například loni bylo 31.000 dětí.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. února 2023

  Komentáře k článku: Prostory pro Divadlo v Dlouhé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,