Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Prof. Jan Císař: Dnes o všem pochybuji II/5 – bonus

  V letním vydání DN 13/2016 jsme jako 8-stránkovou přílohu uveřejnili velký rozhovor s profesorem Janem Císařem (1932) Dnes o všem pochybuji. Scházeli jsme se u něj doma v Unhošti celé jaro, a tak jsme se samozřejmě bavili o řadě lidí a událostí a otevírali témata, která se do výsledného textu nedostala. Vytvořil jsem z nich několik celků, jež v průběhu léta vycházely na i-DN. Mou nejoblíbenější historkou ze života profesora Císaře je jeho „ukradený gól“ Josefu Bicanovi, se kterým jako dvacetiletý několikrát nastoupil za tým FC Hradec Králové. Ač mi ji vyprávěl několikrát, pro tento rozhovor ji nechtěl zveřejnit. Připadala mu příliš okrajová, nepodstatná, možná i pyšná. Přesto mi nedá, abych ji – jako neautorizovaný bonus – na závěr tohoto cyklu čtenářům i-DN nenabídl.

  Zleva stojí: Kosina, Bednář, Bořek, Bican, Racek, Matys, Andrejsek, Krejčí, Pytlík, Markvart, Holman. FOTO archiv

  Zleva stojí: Kosina, Bednář, Bořek, Bican, Racek, Matys, Andrejsek, Krejčí, Pytlík, Markvart, Holman. FOTO archiv

  Jak se vůbec Josef Bican do Hradce dostal?

  Oni ho tehdy pronásledovali jako relikt buržoazního přístupu ke sportu. Nejdřív ho vyhodili ze Slavie, byl nějakej čas ve Vítkovicích a pak přišel na sezonu do Hradce. Když přišel, hledala se k němu rychlá, technicky vybavená a vytrvalá spojka. Já jsem hrál většinou něco, co by se dneska řeklo záložník. Tak mě k němu zkusili, jestli by to šlo a já mu dělal něco jako nahrávače. Byl jsem k němu uctivej. Říkal jsem mu: Pane Bican, já vám dycky přihraju. Ale jeden gól jsem mu ukrad´…

  Jak to?

  K bráně letěl zezadu balon, taková česká ulička, a já byl u něj první. Tak jsem ho tam fouk k tyči. Pepi běžel za mnou a trošku se naštval. Ty, kluku pitomá, tos mě měl nechat! Ty jich dáš ještě hodně, ale já už ne, řekl mi, když ke mně doběhl. Nebyla za to ani prémie, ale šlo o stý gól v sezoně, a to je vždycky trochu větší sláva… Hradec tehdy hrál o 1. ligu, takže všichni soupeři se na Bicana – samozřejmě – zaměřovali. Pamatuju několik zápasů, kde bylo jasný, že jsou tam někteří borci nasazeni jen proto, aby ho okopávali a k ničemu nepustili. Nejhorší zápas byl s AFK Hronov. Tam ho drali tak, že mu povolily nervy, do jednoho z těch okopávačů strčil a sudí ho hned vyloučil.

  /Konec/

  ///

  Historie

  Týdeník Gól, 25. 12. 1993. Repro archiv12

  V hradeckém oddílu kopané působil Josef Bican jako hrající trenér v letech 1952 až 1953. V roce 1952 jako trenér dokázal mužstvo, v kterém i hrál, dovést z krajského přeboru do celostátní soutěže (1953), v níž rovněž hradecký tým vedl, ovšem pouze do května 1953. V tomto ročníku měnil oddíl kopané svůj název ze Škoda Hradec Králové na Spartak Hradec Králové ZVÚ.

  Josef Bican jako „spartakovec“ odcházel z Hradce Králové za poněkud zvláštních okolností. Kniha Fotbal pod lízátky líčí tuto událost následovně: Celý hráčský kádr se zúčastnil průvodu k oslavě Svátku práce v čele se svým trenérem, který přivedl opět hradecký fotbal na výsluní. Mohutný průvod pracujících se valil ulicemi. Do této euforie se jaksi nehodilo provolávat slávu trenérovi, ač jeho zásluhy o hradeckou kopanou byly nemalé. A tak dopad nedal na sebe dlouho čekat. Asi z obavy kultu osobnosti byl kýmsi doporučen odchod trenéra Josefa Bicana z Hradce Králové. Ze solidarity k Bicanovi a dokumentováním nesouhlasu s rozhodnutím odešla část výboru a složila své funkce. O dalším průběhu situace se lze dočíst ve zmiňované knize.

  V roce 1964 se Josef Bican opět vrací do Spartaku, aby mužstvo vrátil do I. ligy. V tomto roce se to nepodařilo, ale připravil hráče pro ročník následující, kdy se hradecký tým opravdu mezi českou fotbalovou elitu vrátil.

  ///

  Předchozí díly letního seriálu:

  Prof. Jan Císař: Dnes o všem pochybuji II/1

  Prof. Jan Císař: Dnes o všem pochybuji II/2

  Prof. Jan Císař: Dnes o všem pochybuji II/3

  Prof. Jan Císař: Dnes o všem pochybuji II/4


  Komentáře k článku: Prof. Jan Císař: Dnes o všem pochybuji II/5 – bonus

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,